Tým vědců z CHIME tentokrát zachytil opakující se signál, který na Zemi přichází v pravidelných intervalech, píše portál DailyMail.
V kruzích odborníků se hned naskytla otázka, zda se náhodou nejedná o mimozemskou komunikaci. Vědci však tuto variantu okamžitě vyloučili, shodli se totiž na tom, že 16-denní cyklus je příliš dlouhá doba, aby chtěl někdo v tomto rozmezí posílat zprávu pomocí rádiových vln.
Signály přicházející na Zemi se opakují přesně v 16 denním cyklu. Výpad signálu trvá několik milisekund a opakuje se přibližně v hodinových intervalech. Vědci dokázali signál zachytávat během 4 dní, pak se dosud neznámý zdroj na 12 dní odmlčel a následně se celý cyklus začal znovu opakovat.
I když je zatím zdroj tohoto signálu neznámý, tak vědci předpokládají, že by se mohlo jednat o nějaký orbitální objekt. Frekvence opakování signálu naznačuje tomu, že oběh zdroje signálu kolem jiného, většího objektu, trvá 16 dní.
Jak informuje studie publikovaná na webu Nature, zdrojem by mohla být podle odborníků neutronová hvězda, která se nachází v silném magnetickém poli jiného objektu, kterým může být například obrovská černá díra.
Zdroj signálu je od nás vzdálen Přibližme 500 milionů světelných let. Jedná se o vůbec první pravidelně se opakující signály z dalekého vesmíru, které se podařilo vědcům zachytit. Až dosud si totiž mysleli, že FRB signály jsou čistě náhodné.