Foto: needpix.com

Žena měla štěstí v neštěstí.

Když 25-letá žena z amerického Rhode Island přišla na pohotovost, byla slabá, těžko se jí dýchalo a měla závratě. Kůže i její nehty měly namodralý odstín. To je běžný projev toho, že postižená osoba nemá dostatek kyslíku. Lékaři okamžitě začali s léčbou, informuje Washington Post.

„Byla modrá,“ řekl Washington Post lékař Otis Warren, který ženu léčil. Podle zprávy zveřejněné ve čtvrtečním vydání časopisu New England Journal of Medicine se rovněž uvádí, že její krev nezvykle ztmavla.

Lékaři naštěstí velmi rychle přišli na to, co se ženě stalo. Znepokojující příznaky poukazují na vzácný, ale nebezpečný stav zvaný methemoglobinémie.

Ilustrační foto: James Heilman, MD [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Methemoglobin je zoxidovaná forma hemoglobinu. Na rozdíl od hemoglobinu není schopen přenášet kyslík, proto čím je vyšší koncentrace methemoglobinu v krvi, tím méně kyslíku jsou červené krvinky schopny přenést. Při vysokých koncentracích methemoglobinu proto dochází k nedokysličování tkání, což může nakonec vést až k smrti. Normálně hladiny methemoglobinu se pohybují pod 1%.

Tento stav ženě způsobil lék proti bolesti zubů, který obsahoval látku benzokain. Ten se používá v mnoha anestetických přípravcích a obvykle se dobře snáší. No u této ženy nastala v důsledku jeho užití methemoglobinémie a krev nedokázala uvolňovat kyslík do okolní tkáně. V důsledku toho žena modrala a krev její zhnědne.

Lékaři často používají benzokain na znecitlivění. Podle americké FDA se od roku 1971 zaznamenalo více než 400 případů methemoglobinémie spojené s benzokaínon.

Žena se ráno probudila s obtížemi a když se podívala do zrcadla, velmi ji její vzezření rozrušil. Přišla do nemocnice a oznámila, že je modrá. Následný odběr krve ukázal také barevné změny, i když její krev modrá nebyla, ale měla hnědý odstín.

Naštěstí, když se lékaři dozvěděli, že žena užila benzokain, rychle si uvědomili, co se ženě stalo a podali její léčivo s názvem methylenová modř. To pomáhá enzymu cytochrom b5 reduktáza snižoval methemoglobinu zpět na hemoglobin tím, že pro něj slouží jako elektronový akceptor, což mu umožňuje pracovat 5-násobně rychleji, než za normálních podmínek.

Foto: Joseph Elsbernd [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Laboratorní testy později potvrdily diagnózu a zjistili, že žena měla hladinu methemoglobinu v těle na úrovni 44%. Při překročení hranice 50% již pacientovi hrozí vážné riziko srdečního selhání, kóma a smrt.

Není jasné, jak velké množství žena benzokainu užila, ale již malé dávky mohou být pro některé lidi nebezpečné. Pravdou ale je, že užívání léku je v mnoha případech bez vedlejších účinků. Doktor Otis Warren řekl, že za celou svou praxi se s takovým případem nesetkal. „Možná tu budu pracovat ještě dalších 20 let a už nikdy nic takového neuvidím,“ řekl.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )