To, že jsou moře a oceány plné plastů je bohužel známý fakt. Plasty tak putují i do mořských živočichů, které je v domnění, že jde o potravu, sežerou. Často pak umírají na zdravotní komplikace, když mají žaludky plné odpadu. A takovýto smutný osud by pravděpodobně čekal i tuto karetu obrovskou, kdyby se nedostala do nadace Mundo Marino.
Kareta se objevila v rybářských sítích při pobřeží argentinského města Buenos Aires 29. prosince minulého roku. Rybář Roberto Ubieta ji předal nadaci Mundo Marino, která poskytuje první pomoc mořským plazům ztraceným v rybářských sítích.
Argentinská organizace však byla znepokojena stavem karety a tak jí udělali rentgen, uvedl IFL Science. Na něm viděli, že želva je doslova plná plastů a byla tak zahájena její záchrana.
Rozhodli se pro podávání přípravků, které zvyšují peristaltiku (pohyb trávicího traktu). Želva tak začala vylučovat obrovské množství plastu.
V průběhu necelého měsíce z ní vyšlo až 13 gramů plastu, což se dá přirovnat k 2 a půl nákupním taškám, zda až k 26 kusům brček.
Není to bohužel ojedinělý případ. Organizace pouze v průběhu ledna řešila případy dalších dvou karet obrovských. Jedna byla již mrtvá a druhá podobným způsobem vyloučila ze sebe část plastového sáčku.
Karety obrovské jsou sice býložravci, ale hlavně mladší jedinci jsou všežravé. Mají rádi medúzy, které se dají velmi snadno zaměnit se vznášející se plastovou taškou. To může být pro ně osudné, protože, jak uvádí studie z roku 2018, stačí pouze jeden kus plastu a riziko smrti želvy vzrůstá o 22%. V případě konzumace 14 kusů plastu se riziko zvyšuje na 50%.
Jak uvádí Karina Álvarez, bioložka v Mundo Marino Foundation, riziko nepředstavuje pouze mechanické ucpání organismu želvy, ale způsobuje i falešný pocit plnosti v žaludku a želva tak nepřijímá potravu, což ji oslabuje.
Kromě toho se v nich rozkladem plastů produkují plyny, které ovlivňují jejich schopnost potápění.
Zmíněná kareta je naštěstí již mimo ohrožení života a přijímá zelenou potravu, chutná jí salát či mořské řasy. „Na její stav se díváme optimisticky, postup léčby je příznivý,“ uvedl veterinární lékař nadace Ignacio Peña.