Pixabay

Francouzská agentura pro boj proti podvodům DGCCRF oznámila, že Apple je povinen zaplatit pokutu ve výši 27,4 milionu dolarů (600 milionů korun) za kontroverzní aktualizaci softwaru, která omezila výkon starších iPhonů.

Jak informuje TechCrunch, společnost také musí mít na svém webu zveřejněnou zprávu o této pokutě po dobu jednoho měsíce.

Když v roce 2017 Apple vydal aktualizaci iOS 10.2.1 a 11.2, zavedl i novou funkci pro starší zařízení. Vzhledem k tomu, že starším bateriím se časem snižuje jejich kapacita, nemuseli by zvládat vyšší odběry energie v případě náročnějších operací, a tak Apple v těchto iPhonech snižoval výkon procesoru.

Problém však neležel v tom, že by tato funkce nebyla technicky v pořádku, jako v tom, že Apple svých uživatelů odmítl informovat. Někteří tak nevěděli, že problém lze vyřešit výměnou baterie, v důsledku čehož tato zařízení vyhazovali a kupovali si nové.

Fixservis

Na základě výše zmíněných faktů francouzské orgány tedy dospěly k závěru, že společnost Apple dopustila klamavé obchodní praktiky, píše The Verge.

Navzdory obviněním, že tato vlastnost měla vést k prodeji nových zařízení, Apple stále argumentuje s tvrzeními o navržení funkce tak, aby „zabránila neočekávanému vypnutí a iPhone mohl nadále používat“. V aktualizaci iOS 11.3 však nečekaně přibylo vypnutí „zpomalování“ procesoru.

Společnost Apple souhlasila s tím, že zaplatí pokutu ve výši 600 milionů korun a zveřejní prohlášení o svém přestupku na své webové stránce.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )