Foto: pxfuel

Nadměrné ochlupení není ničím lákavým.

Růst ochlupení na našem těle je přirozeným jevem, avšak i pod tlakem moderní společnosti se jich často zbavujeme. S chlupy bojují nejen ženy, ale i muži se holí na mnoha místech těla. Oholené podpaží není ničím neobvyklým, jakož i hladké nohy zejména u žen. No jsou části našeho těla, kde chlupy nerostou. Příkladem jsou dlaně nebo i vnitřek úst. I proto lékaře zaujal extrémní případ ženy, jejíž z dásní rostou chloupky.

Už pred viac ako 10 rokmi sa lekári na univerzite Luigi Vanvitelli v talianskej Kampánii stretli so zriedkavým prípadom ženy, u ktorej diagnostikovali gingiválny hirsutizmus, teda chĺpky, ktoré jej vyrastali z ďasien za jej prednými hornými zubami, informoval portál Science Alert.

Při zkoumání odborné literatury našli pouze dalších 5 případů, které tento jev popisovali. Všichni ale byli muži a případy byly popsány před přibližně 60 lety, jak uvádí studie zveřejněná v Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology.

U ženy tehdy diagnostikovali syndrom polycystických ovarií spojený s hormonální nerovnováhou. Chloupky jí byly chirurgicky odstraněny a byla nasazena hormonální léčba. Pacientka se pak vrátila do normálního života bez chlupů v ústech.

O šest let později však opět přišla k lékaři. Po vysazení léků se jí totiž gingivální hirsutismus vrátil. Tentokrát však lékaři odebrali při operaci i trochu tkáně na rozbor. Našli v něm kořínek a chlup který se protlačuje přes tkáně dásní. Na příčinu však nepřišli. Po roce se pacientka opět vrátila se stejným problémem.

Ilustrační foto: Unsplash (Lesly Juarez)

Lékaři si jev nevědí vysvětlit. Naznačují, že tkáň na dásních v ebryonálním stádiu úzce souvisí s naší pokožkou, na níž se běžně tvoří chlupy. Tehdy se podle teorie některých lékařů mohl růst chlupů v této oblasti aktivovat.

Další informace o vývoji případu nejsou známy. Není jisté zda žena užívá hormonální léčbu a zda jí tato abnormalita způsobuje nějaké zdravotní problémy. Tím, že případ je takový ojedinělý, najít jeho příčinu je pro lékaře velmi náročné.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )