Matter Design

Výzkumníci z MIT přišli na to, jak hýbat velkými a těžkými předměty.

Inspirace přišla z pradávných staveb jako jsou pyramidy v Gíze, monumentální stavbva Stonehenge či monolitické sochy Moai.

Badatelé, historici či výzkumníci se dlouhá léta snaží přijít na to, jakým způsobem mohly vzniknout stavby jako jsou pyramidy v Gíze, Stonehenge, případně monolitické sochy Moai. Tvoří je totiž bloky kamene, které mohou vážit více než 80 tun. Bez použití moderních jeřábů a techniky si tedy neumíme úplně přesně představit, jak naši předkové takovými těžkými předměty hýbaly.

Výzkumníci z MIT možná směřují k odpovědi

Výzkumníkům z designového studia Matter Desing, které sestává většinou z výzkumníků z MIT, se podařilo najít způsob, jakým dokáží hýbat těžkými předměty. Jak informuje portál DesignBoom, za pomoci společnosti Cemex Global R & D vytvořili takzvané „beztíže“ betonové formy, které použitím různých tvarů a následné rotace umožňují bezproblémový pohyb i extrémně těžkých objektů.

 

Vedoucí designérské laboratoře Brandon Clifford podrobně uvedl svá zjištění během přednášky na konferenci TED 2019 konané ve Vancouveru. Na této konferenci také prezentoval video, které demonstruje princip přemisťování těžkých předmětů a jejich sestavení do víceúrovňových platforem, stěn či dokonce i schodišť.

Jak to tedy funguje?

Výzkumníci se v první řadě podívali na hustotu takzvaných masivních konstrukčních jednotek (MMU) a jejich těžiště. Za použití betonu s proměnlivou hustotou a pokročilých algoritmů se těžiště objektu dokáže kalibrovat na přesné místo, což následně umožní jeho snadnou kontrolu a stabilitu.

 

Studio Matter Desing tak vytvořilo v kolaboraci se společností Cemex dohromady 2 projekty, Janus a Walking Assembly. Videa těchto projektů demonstrují, jakým způsobem je možné bez použití jeřábu přemisťovat a sestavovat jinak velmi těžké objekty. Jak říká sám Brandon Clifford, jejich objev by mohl v budoucnu přispět k novým konstrukčním metodám bez použití těžké techniky.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )