foto: Unsplash

Součástí kultury je také mnoho subkultur s odlišnými názory a preferencemi.

Jednou ze subkultur jsou vegani. Mezi vegany a „masožrouty“ dochází nejednou k potyčkám, obě skupiny si totiž myslí, že jen jejich názor je ten správný. Jak jsou na tom vegani s předsudky?

Menšin v kultuře přibývá stále více

Kdysi člověk snědl to, co si vypěstoval v zahradě, případně to, co dostal od sousedů. Později jsme začali chodit do potravin, ale nebylo příliš z čeho vybírat. Dnes najde člověk v hypermarketu produkty z každého koutu světa, na své přijdou masožrouti, vegani, vyznavači raw či bio stravování. I velký výběr produktů přispívá k tomu, že se vytvořily podskupiny, přičemž každá se stravuje jiným způsobem. „Klasičtí“ konzumenti přitom obvykle považují vegany či frutariány za blázny. Jak však informuje portál All That Is Interesting, s předsudky jsme na tom hůře, jak byste si možná mysleli.

Foto: unsplash

Portál The Guardian informoval o studii, kterou v roce 2015 provedli Cara C. MacInnis a Gordon Hodson. Ukázalo se, že diskriminace se netýká jen veganů. Studie publikovaná v časopise Group Processes & Intergroup Relations říká, že diskriminaci čelí v různé míře několik minorit. MacInnisová a Hodson využili na otestování předsudků vůči veganům různé metody a ukázalo se, že čelí stejným obtížím, například rasově či nábožensky odlišné skupiny.

Vegani zda vegetariáni byli vnímáni stejně negativní, jako například imigranti, asexuální jedinci či ateisté. Jedinou skupinou, která byla vnímána negativnější jako vegani, jsou drogově závislí jedinci. I když vegani či vegetariáni jsou do jisté míry diskriminováni, mnohem horší je to s předsudky. I když si totiž lidé uvědomují, že mají předsudky, zatím se nestaly tématem bouřlivějších diskusí, lidí totiž více trápí například rasismus či sexismus.

Foto: unsplash

Proč máme předsudky?

Proč vlastně máme vůči veganům a vegetariánům předsudky? Psychology Today informuje, že důvodem je odchylka od normy, přičemž vegani se od normy stanovené majoritou liší více, než vegetariáni. To znamená, že pokud člověk nejí maso, ale je ochoten jíst mléčné výrobky či vajíčka, je vnímán jako méně odlišný. Vědci navíc zjistili, že v nejvyšší míře čelí předsudkům muži, kteří jsou vegany. Muž, který upřednostní špenát před hamburgerem či tofu před vepřovým masem, je vnímán jako člověk, který ohrožuje tradiční mužskou roli.

Navíc větší míře nenávisti čelí vegani, kteří maso odmítají konzumovat z etických důvodů, dokud méně ohroženi jsou ti, kteří se snaží veganstvím zachránit planetu. Hodson v závěru studie dodal, že lidé, kteří pociťují nenávist vůči menšině, ve skutečnosti nemají problém se samotnou menšinou, ale externalizují hněv, který souvisí s nevyřešeným vnitřním konfliktům. Výbuchy hněvu totiž svět nezmění, pohánějí jen ego jednotlivce.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )