Foto: Pixabay

Vstupujeme do kvantového světa.

Teleportaci lidé znají zejména z vědecko-fantastických filmů, kde se týká přesunu člověka z jedno místo na druhé v okamžiku. Zatímco taková teleportace stále zůstává předmětem sci-fi filmů, teleportace na úrovni fotonů a informací je již realitou.

Dokazují to vědci z univerzity v Bristolu a Technické univerzity v Dánsku. Tím se podařilo poslat data mezi dvěma čipy pomocí kvantového propojení či kvantového zauzlení. Informuje o tom portál TechFocus.

Teleportací se proces nazval proto, že k výměně informací došlo bez elektrického či fyzického kontaktu mezi dvěma kvantovými čipy. Vědci dosáhli úspěšnost na úrovni 91% a i když proces proběhl v laboratoři, teoreticky by měl fungovat i při velkých vzdálenostech, přičemž informace se přenese okamžitě.

Ilustrační foto: Pixabay

„Podařilo se nám vytvořit vysoce kvalitní propojení spletených dvou čipů v laboratoři,“ říká spoluautor studie Dan Llewellyn.

Jak uvádí Fontech, tento jev se nazývá i kvantové zauzlení, kdy jsou dvě kvantové částice vzájemně propojeny, takže jedna odhalí vlastnosti té druhé bez ohledu na to, jak daleko jsou od sebe vzdáleny.

Tato studie by mohla přinést kvantový internet, který by byl velmi bezpečný před útoky hackerů. Obvody v čipech jsou schopny vytvářet světelné částice – fotony, které dokáží použít kvantové zauzlení pro teleport a dokáží udržet komunikaci.

Kvantové propojení je tak velmi důležité do budoucna právě pro správné fungování kvantových počítačů. Vytvořit takové spojení je technologicky velmi náročné, ale tento úspěch vědců se řadí zatím mezi nejúčinnější přenos, jaký byl dosud realizován.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )