Pedro Szekely from Los Angeles, USA [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Legendu o zlatém městě El Dorado jste už jistě slyšeli i vy.

Stovky let El Dorado lákalo tisíce dobrodruhů či historiků. O městě panovala legenda, že jeho zlatá záře každému vyrazí dech, nejprve však k němu musíte najít cestu. Říkalo se, že leží v hlubinách džungle Jižní Ameriky. Jaká je však skutečnost?

Legenda o městě ze zlata

Vědci v severní části kolumbijské džungle objevili usedlost a domnívají se, že právě zde se kdysi mohla zrodit legenda o zlatém městě El Dorado. Proč a jak vlastně vznikla? Jak píše portál IFLScience, vědci si myslí, že město ze zlata ve skutečnosti nikdy neexistovalo. Pojem však vznikl v době, kdy španělští dobyvatelé na svých cestách natrefili v kolumbijských Andách na kmen se zvláštním korunovačním rituálem. Během něj se totiž náčelník kmene vybral na břeh jezera a celý se potřel zlatým prachem.

Jako každý jiný příběh, i tento se lety a podáními měnil, až se ze zlatého náčelníka stalo zlaté město, v některých verzích dokonce celá zlatá říše. Odborníci se domnívají, že ke vzniku legendy přispěl i střet dobyvatelů s členy kmene Tairona, kteří žili v oblasti Sierra Nevada de Santa Marta nedaleko karibského pobřeží. Ti se totiž proslavili uměleckými díly, které obsahovaly zlaté ornamenty.

Jodocus Hondius [Public domain], via Wikimedia Commons
I když jde o legendu, El Dorado popletlo hlavu mnohým a nejeden badatel se vydal zlaté město hledat na místa, kde kdysi žili zmíněné kmeny. Namísto zlatého města se však podařilo objevit usedlost, která kolem roku 1970 dostala pojmenování La Ciudad Perdida, což v překladu znamená Ztracené město. Vydalo se sem mnoho archeologů a turistů bažící po pokladu, po zlatých ulicích však není ani stopy, zdá se tedy, že pátrání po zlatém městě pokračuje.

Žádné zlato se nenašlo

National Geographic brzy na světlo světa vypustí dokument, ve kterém badatel Albert Lin a archeolog Santiago Giraldo využijí tzv. LIDAR (Light Detection and Ranging) technologii, která jim umožní poskládat detailní trojrozměrný obraz a zjistit tak, jak vypadaly usedlosti, které se v okolí Ciudad Perdida kdysi nacházely. Díky tomu se jim například podařilo zjistit, že ve výšce 1 220 metrů se nachází kousek země, kde byla uměle vytvořena plošina. Cestou k ní vědci natrefili na úlomky nádob a nástrojů, což napovídá, že i zde se kdysi nacházela usedlost. V oblasti bylo objeveno dalších 6 usedlostí, které jsou pravděpodobně dílem kmene Tairona, ani na jednom místě však nebylo objeveno zlato.

Hieronymus Köler [Public domain], via Wikimedia Commons
Navíc, ukázalo se, že ornamenty, které členové kmene vytvářely, nebyly vyrobeny ze zlata, ale byly zlatem jen pomalované. Kmeni totiž nešlo o hodnotu samotného zlata, ale o to, co ornamenty symbolizovaly, a tedy propojení se Zemí. Každý kousek Země a přírody příslušel jinému božstvu a jak píše Newsweek, tím, že sem vtrhli Španělé bažící po zlatě, neobrali kmen o cennosti, ale o samotnou duši a podstatu jejich existence.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )