Foto: NASA

Kosmická sonda putuje vesmírem již 42 let.

Když v roce 1977 opouštěla meziplanetární kosmická sonda Voyager 2 povrch Země, vědci jen doufali, že se jí podaří to, čeho jsme právě dnes svědky. Sonda přesně před rokem opustila hranici Sluneční soustavy a vstoupila tak do mezihvězdného prostoru. Její první zjištění však vědci zveřejnili až nyní.

Jak připomíná americký Národní ústav pro letectví a vesmír (NASA), 5. listopadu 2018 zaznamenali vědci dramatické změny, které zachytily energetické detektory sondy Voyager 2. Ve vzdálenosti 18 miliard kilometrů od Země sonda zachytila výrazný pokles slunečních částic a rychlý nárůst množství kosmického záření. Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru, ale nic víc jsme o ní nevěděli.

Po roce od této velkolepé události vědci konečně začínají odhalovat tajemství, které se meziplanetární sondě podařilo na okraji Sluneční soustavy (a za její hranicí) odhalit. V časopise Nature se aktuálně objevilo hned 5 různých vědeckých studií, které analyzují data poslány sondou Voyager 2 zpět na Zemi. Zatímco Voyager 1 pro technické problémy tyto údaje v roce 2012 nebyla schopna sesbírat, její sestře se to před rokem podařilo.

Voyager 2 například poskytuje pohled na to, jak vypadá konec naší Sluneční soustavy. Z údajů od Voyageru 1 vědci věděli, že existuje hranice a sluneční částice se neztrácejí jen tak s narůstající vzdáleností od Slunce. Až data z Voyageru 2 však ukazují, že tato hranice je ve skutečnosti mnohem tenčí a ostřejší než jsme si dosud mysleli. Definována je náhlým poklesem teploty a zvýšením hustoty částic, které vědci nazývají plazma.

Meziplanetární sonda také odhaluje, jaký přibližný tvar zřejmě má Sluneční soustava. Na základě shromážděných údajů napovídá, že okraj Sluneční soustavy může připomínat tvar náboje s tupou špičkou, minimálně tedy v místě, kde Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru. Data také ukazují, že heliopauzou, tedy hraniční oblast Sluneční soustavy, naráží na silné magnetické pole proudící z mezihvězdného prostoru a zdá se, že je mnohem komplikovanější a dynamičtější než vědci předpokládali.

Jak uvádí portál The Guardian, sondy Voyager se pomalu blíží k momentu, kdy přestanou komunikovat se Zemí. Obě jsou poháněny rozpadající se plutoniem a přibližně v polovině nadcházejícího roku by měly dosáhnout kritickou hranici energie. Přesto jsou Voyager 1 i 2 podle slov spoluautora jedné ze studií Billa Kurtha tak odolné, že při pokračování po své trajektorii pravděpodobně přežijí i Zemi.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )