Foto: unsplash

Marihuana je již dlouhodobě v centru zájmu mnoha vědců.

Už dávno je totiž známý fakt, že to není jen relaxační návyková látka, ale má potenciál i v medicíně. Využívá se například při tlumení bolesti, ale také při léčbě epilepsie a jiných zdravotních problémů.

Vědci objevili v marihuaně nové kanabinoidy

Jak informuje portál IFLScience, tým italských vědců měl skutečně pestré sváteční období. Podařil se jim totiž zajímavý objev. V marihuaně objevili dva nové kanabinoidy a i když zatím není jasné, jak na člověka ovlivňují a co způsobují, jsou důkazem toho, že vědci stále mají co zkoumat, i co se kontroverzní rostliny týká.

Nejznámější účinnou látkou marihuany je tetrahydrokanabidol (THC), no ukázalo se, že tetrahydrokanabiphorol (THCP) je 30krát účinnější, i když má přibližně stejnou strukturu, jako THC. THC je látka, která je zodpovědná za změny stavu vědomí, ale i THCP uspělo ve farmakologických testech na vysoké úrovni. Ukázalo se, že nově objevený kanabinoid je schopen vyvolat hypomotilitu, tedy sníženou pohyblivost trubicovitých orgánů v těle, způsobuje katalepsii, tedy svalovou ztuhlost a působí i analgeticky.

Foto: unsplash

Zatím není jasné, zda je THCP psychoaktivní složka, jisté však je, že při nižších dávkách ovlivňuje tělo myší stejně, jako THC. Druhou složkou, kterou se vědcům podařilo izolovat, je kanabidiphorol (CBDP), která se zas spojuje s CBD. CBD působí v těle člověka jako antioxidant, má však i protizánětlivé a antikonvulzivní účinky. Působí tedy opačně než THC.

Jejich vliv na tělo člověka zatím není znám

Vědci jsou novým objevem šokováni, fytokanabinoid s podobnou strukturou, jako je CBDP se totiž dosud ve volné přírodě nepodařilo objevit. Odborníci doufají, že nově objevené složky marihuany jim pomohou objasnit, proč různé druhy působí na člověka zcela jinak, vyvolávají odlišné pocity a i po medicínské stránce mají zcela jiné účinky.

V časopise Scientific Reports autoři studie uvádějí, že bylo provedeno mnoho klinických studií a existuje pestrá škála literatury jako důkaz, že kanabinoidy mají v medicíně své místo a jsou nápomocné při široké škále problémů. Účinné látky marihuany mohou pomoci pacientům s nespavostí, s úzkostí, roztroušenou sklerózou, s autismem či s neuropatickou bolestí.

Foto: unsplash/ Rick Proctor

Cannabis sativa však pomáhá i při léčbě zeleného zákalu či epilepsie a navíc, využití má také v textilním průmyslu, přičemž jde o ekologickou alternativu. I když rostlinu vědci zkoumají již roky, existuje přes 150 druhů organických molekul, tzv. fytokanabinoidů, které se odborníkům dosud nepodařilo izolovat a popsat. Dosud byly známy a zkoumány zejména složky THC a CBD, přičemž donedávna vědci si mysleli, že jen THC způsobuje u člověka změněný stav vědomí.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )