Ilu: Kongl. Vitterhets Historie och Antiqvitets Akademien [Public domain], via Wikimedia Commons

V transu se nejednou vrhali proti velké přesile.

Pokud jste nikdy neslyšeli o Berserkrech, tak věřte, že to byly severští bojovníci, kteří se vyznačovali divokostí v boji, udatností a nebojácností. Během bojů prý upadali do nekontrolovatelného hněvu a bojového šílenství. Dlouho se věřilo, že k tomu, aby dosáhli tento stav, užívali halucinogenní houby. Nová studie však naznačuje, že to nemusí být pravda, i když drogy i tak užívali.

Slovo Berserker v překladu znamená „oko podlité krví“. A skutečně tak i po požití drog mohly vypadat. Jak uvádí portál IFL Science, předpokládalo se, že užívali i u nás známou muchomůrku červenou (Amanita muscaria), která obsahuje halucinogen kyselinu ibotenovou.

Muchotrávka červená. Foto: Pixabay

Po požití způsobuje řadu psychoaktivních účinků jako jsou závratě, halucinace a delirium. Může také vést k hypertermii a intenzivnímu pocení, což může vysvětlovat, proč se Berserkri často před bojem svlékali do naha.

Nová studie zveřejněná v Journal of Ethnopharmacology se ale zamýšlí nad tím, že větším kandidátem jako muchomůrka červená je rostlina blín černý (Hyoscyamus niger). Dokazují to nalezené semena v mnoha hrobech či bývalých vikinských osadách.

Ilu: Lous Moe [Public domain], via Wikimedia Commons
Psychedelický účinek blín se rovněž vyznačuje jedním zajímavým aspektem, který podporuje, že berserkri ho užívali. Tím je projev hněvu. Autoři studie uvádějí, že v závislosti na osobnosti a dávkování blín se u lidí může projevovat nekontrolovatelný hněv.

Často se uvádí že berserkri byly tak rozhněvaní při boji, že nedokázali ani rozlišit, kdo je vlastně přítel a kdo nepřítel. To rovněž podporuje teorii o užívání blín, protože jedním z projevů intoxikace je také neschopnost rozpoznat obličeje.

Blen čierny. Foto: Pixabay

Rovněž i popisované stavy, jako jsou bolesti hlavy či rozostřené vidění, jsou spojeny spíše s užíváním blín jako s užíváním muchomůrky červené.

Nicméně, ne všechno je vysvětleno užíváním blín. Berserkri často při boji kousali do svých štítů či klepotali zuby. Tyto projevy nejsou při užívání blín známé. Je tedy jasné, že záhada ohledně těchto podivných severských válečníků ještě není zcela vyjasněna.

IFL Science
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )