Foto: Stephen Douglas Atkinson

Je známý fakt, že na Zemi existují organismy, které přežijí i ty nejextrémnější podmínky.

Například želvušky dokáží přežít extrémní dávku radiace, nízké, ale i vysoké teploty, či jiné nepříznivé podmínky. Ne nadarmo je považována za toho nejodolnějšího živočicha na této planetě. Až donedávna se však vědci domnívali, že jednu věc nezvládne žádný mnohobuněčný organizmus, a to existenci bez kyslíku. Zdá se, že se přece jen mýlili.

Ke svému přežití nepotřebuje kyslík

Jak informuje portál Science Alert, vědci objevili první mnohobuněčný organizmus, který ke svému přežití nepotřebuje kyslík. Jde o parazita podobného medúz kterému chybí mitochondriální genom. To znamená, že organismus nedýchá a kyslík ke své existenci vůbec nepotřebuje. Objev je pro vědce mimořádně vzrušující, a to nejen proto, že možnosti organismů žijících na Zemi jsou zdánlivě nekonečné. Novinka totiž může ovlivnit způsob, jakým dosud vědci nahlíželi na hledání života mimo naší planety.

Schopnost zpracovávat kyslík, tedy dýchat, si organismy vyvinuly před více než miliardou let. Archeóny se postupně naučily soužití s bakteriemi, vznikla symbióza a díky evoluci nakonec vznikly buňky, které obsahovaly organely včetně mitochondrií. Kromě červených krvinek každá buňka lidského těla obsahuje mitochondrie, které hrají klíčovou roli v procesu dýchání.

Mitochondrie rozkládají kyslík na molekuly adenozintrifosfátu a jsou využívány jako pohonná látka pro buněčné procesy. Je známo, že mnoho organismů se přizpůsobilo nehostinným podmínkám a dokáží žít v prostředí, kde je kyslíku nedostatek. Vědci však roky vedli diskuse o tom, zda existuje mnohobuněčný organizmus, který by dokázal přežít v absolutní nepřítomnosti kyslíku.

Parazit ztratil svůj mitochondriální genom

Důkaz o tom, že takový organismus existuje, našel tým izraelských vědců v čele s Dayana Yahalomi. Ti se totiž rozhodli podrobně prozkoumat parazita Henneguya salminicola, který vytváří neestetické, avšak neškodné cysty v těle ryb, zejména lososa. Po bližším prozkoumání se ukázalo, že parazit H. salminicola ztratil svůj mitochondriální genom. Kromě toho, organismus ztratil schopnost aerobního dýchání a téměř všechny geny související s replikací mitochondrií.

Foto: wikimedia commons

Namísto mitochondrií má parazit organely podobné mitochondriím, i ty jsou však neobvyklé. Na vnitřní straně membrán mají záhyby, které v přírodě nejsou běžně viditelné. Jak přesně parazit přežívá bez kyslíku, to je zatím pro vědce záhadou. Jednou z možností je, že čerpá adenosintrifosfát z těla hostitelské ryby.

Samozřejmě, takový život má své výhody, ale i nevýhody. H. salminicola byl kdysi volně žijící organismus podobný medúze postupem času však ztratil svůj původní genom.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )