Foto: Caltech

Je známý fakt, že drobné organismy toho snesou nesmírně mnoho.

Mnohé dokáží přežít v extrémních teplotách či mrazech, v extrémně kyselém či alkalickém prostředí a zvládnou dokonce i život bez vody a potravy. Portál Phys.org však informuje, že v jezeře Mono se podařilo vědcům objevit červa, který je zaujal nejen schopností přežít extrémní podmínky, ale i tím, že má tři pohlaví.

Extrémy jezera Mono

Jezero Mono je samo o sobě prostředím, v němž nepřežije jen tak cokoli. Nachází se v Kalifornii a voda v něm je mimořádně slaná a alkalická. Jezeru chybí systém, který by z něj vodu odváděl, proto se v něm sůl koncentruje ve vysokém množství. Mono je třikrát slanější než moře a hladina pH se šplhá až k 10.

Přesto se však vědcům z Caltechu podařilo objevit v něm červa, kterému se očividně ve slaném prostředí daří velmi dobře. Nový druh dostal dočasné pojmenování Auanema sp. a kromě toho, že má tři pohlaví, se mezi ostatními živými tvory vyjímá i tím, že snese 500-násobně vyšší dávku arsenu, jako je smrtelná dávka pro člověka. Navíc své potomstvo nosí ve váčku podobně jako klokan.

Přežijí téměř všechno

Donedávna si vědci mysleli, že kromě bakterií a řas v jezeře Mono přežívají pouze dva druhy živočichů – Artemia, tzv. listonožci a specifický druh mušky. Nyní se však vědcům podařilo objevit až osm nových druhů, přičemž všechny patří k mikroskopickým červům, tzv. hlístice.

Podrobné informace o objevu byly dokonce už i publikované v odborném časopise Current Biology. Výzkumné práce probíhaly zejména v laboratoři pod taktovkou profesora biologie Paula Sternberga.

Sternberg se výzkumem hlístice zabývá už nějaký ten čas a objektem jeho zájmu je zejména druh Caenorhabditis elegans, který je známý tím, že k běžným aktivitám jako je spánek, učení se a pohyb, využívá jen 300 neuronů. Díky tomu, že je organismus tak jednoduchý a přesto schopný fungování, je vděčným objektem nejednoho vědeckého bádání. Kromě toho, na rozdíl od mnoha živočichů, kterým se daří v extrémních podmínkách, C. elegans zvládá i ty laboratorní s průměrnou teplotou a tlakem vzduchu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Caenorhabditis elegans (C. elegans) is a 1mm long free-living roundworm. It is the simplest organism to have a nervous system, and because of its simplicity it is a favorite model organism for scientists studying neuronal development. Moreover, it was the first multicellular organisms to get its genome fully sequenced and the only organism which connectome (map of neuronal connections) has been completed. . . The worm has an elaborate sensory system to sense their surroundings and react to it. Different kinds of microorganisms, at different food sources; have different effects on the worm. For example, some bacteria cause the worm to “run” away from the food rather than trying to eat it as illustrated in the two images shown with feces and rotten fruit (swipe to see both). . Post by Eugenia Rojas, PhD Collage of hand-drawn and digital artwork by Ipsa Jain @ipsawonders . #thesciencetimes #celegans #sciart #artwork #yeast #bacteria #modelorganism #nervoussystem #roundworms #scicomm #sensorysystem #connectome

Príspevok, ktorý zdieľa The STEM Times (@thestemtimes),

Nové biotechnologie

Vzhledem k tomu, že hlístice jsou mimořádně rozšířeným druhem, Sternberg a jeho tým se domnívali, že by je mohli najít i právě v jezeře Mono a měli pravdu. Jak jsme zmínili, objevili hned 8 druhů, přičemž některé jsou parazitické, jiné zas přežívají jako predátor. Vzhledem k tomu, že zkoumané druhy přežijí v extrémních i v laboratorních podmínkách, vědci se domnívají, že mají jistou genetickou predispozici, která jim umožňuje přizpůsobit se.

Proč je důležité zkoumat právě takové organismy? Bohužel ne každý má přístup k čisté, pitné vodě a člověk se má co učit, aby dokázal přežít extrémní podmínky tak, jak tyto mikroorganismy. Kromě toho, možná se někde v přírodě ukrývá nový druh biotechnologie, který nám pomůže zkvalitnit podmínky pro život.

phys.org
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )