Foto: Pixabay

Případ čínského studenta zaujal lékaře.

Nepil, ale i tak byl opilý. Lékaře zaujal případ studenta, který se opil vždy, když snědl stravu bohatou na cukry. Možná si řeknete, že to není tak špatné a více by si možná zavtipkovali, že něco takového by klidně přijali. Avšak u studenta problém dospěl až do takového stádia, že se mu poškodila játra. Informuje o tom portál IFL Science.

Poškození jater se nám často spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu, ale nemusí to být pouze ním. Známé je také onemocnění NAFLD, tedy nealkoholových tuková choroba jater.

Tu měl i pacient, jehož léčil doktor Jing Yuan z Čínského hlavního pediatrického ústavu spolu s kolegy. Ti zjistili, že mladík trpí tzv. ABS (Auto-brewery syndrome), což znamená, že jeho organismus si sám dokázal vyrábět alkohol a ten poškozoval játra.

Tento syndrom je spojen s kvasinkami, které v těle přeměňují cukry na alkohol. Avšak u studenta léčba proti kvasinkám nezabírala a měl na ně i negativní výsledek.

Foto: Nephron [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Yuan započal výzkum a zjistil, že alkohol v těle studenta vzniká kvůli střevní bakterii Klebsiella pneumonia.

„Byli jsme překvapeni, že bakterie dokáže vyrobit tolik alkoholu. Když je tělo přetížené a nedokáže odbourávat alkohol, který produkují tyto bakterie, může se vyvinout NAFLD i když nepijete alkohol,“ uvedli autoři studie.

Téměř každý člověk má ve střevech tuto bakterii, většinou však produkuje pouze malé množství alkoholu. No v některých případech dokáží produkovat až 4 či 6 násobek alkoholu jako je běžné.

Yuan zjistil, že tato abnormální činnost bakterie Klebsiella pneumonia je velmi rozšířená. Až u 60% lidí může za onemocnění NAFLD právě tato bakterie.

Foto: BruceBlaus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Aby se potvrdilo, že Klebsiella pneumonia opravdu vytváří alkohol, Yuan provedl testy na myších. Ty krmil aktivními kmeny bakterie. Do měsíce se u nich rozvinul NAFLD a po dalším měsíci již byly pozorovány změny na játrech. Odstranění bakterie zastavilo účinky, což potvrdilo Yuanův předpoklad.

Pokud jde o studenta, tomu byly podávány antibiotika, která bakterii zničily a byla mu nasazena dieta s nízkým obsahem cukrů.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )