Foto: Unsplash.com

Ne všechny knihy, které si získají celosvětové ocenění, mají záruku, že se o nich budou učit děti ve školách.

Není dítěte, ale ani dospělého, který by neslyšel o mladém čaroději a jeho osudu napsaném v sedmidílné knižní sérií J.K. Rowlingové, Harry Potter. Publikace se staly oblíbenými po celém světě. V některých městech či institucích, se ale můžeme setkat s výhradami. Nejnověji se tak stalo ve Spojených státech amerických.

O odstranění svazků z knihovny římskokatolické školy ve státě Tennessee informoval portál Independent. K vydání zákazu čtení a rozšiřování oblíbeného příběhu se vedení přiklonilo poté, co místní pastor označil knihy za nebezpečné. Přesněji má jít o vyobrazení magie a varování týkající se kleteb používaných autorkou v knihách. Ty mají být skutečné a pro člověka reálné nebezpečné, proto by se neměly vůbec číst a už vůbec ne vyslovovat.

Reverend Dan Reehill vysvětlil řízení i rodičům studentů St Edward Catholic School v Nashville, ze které knihovny byly knihy vyjmuty. Prostřednictvím emailu je informoval o důvodu svého jednání. Toto rozhodnutí učinil poté, co vedl rozhovory s exorcisty v USA, ale i kompetentními z Vatikánu. Jejich ústředním zájmem mělo být posouzení vhodnosti příběhu kouzelnického chlapce, jeho života v Bradavicích a boj s Lordem Voldemortem či silami temnoty.

„Dané knihy zobrazují magii jako dobrou, ale i špatnou, to však není úplně správné. Jde o chytrý podvod, který je páchán na čtenářích. Kletby a kouzla napsané v příběhu jsou skutečnými kletbami a kouzly. V případě, že je člověk čte, riskuje pozvání zlé duchy do své přítomnosti, „ dodává reverend se vší vážností.

Správkyně Katolické diecéze v Nashville, Rebecca Hammel, ozřejmuje fakt, podle kterého katolická církev dosud nevydala jednoznačné stanovisko vyjadřující postoj k uznávaným dílům autorky J. K. Rowlingové. „Závěrečné slovo v tomto případě má autorita pro daný region a tou je reverend Reehill. K provedení daného činu má absolutní právo,“ dodává Rebecca.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ˗ˏˋ Kayla ˊˎ˗ (@kaylaspensieve),

„Nesnažíme se o cenzuru vybraných titulů. Naším hlavním cílem je přinášet prostřednictvím školní knihovny studentům vhodné publikace, které jsou vybírány s ohledem na věkovou skupinu, ve které se nacházejí,“ uzavírá Hummel.

Škola sice ve své knihovně už víc nenabízí pro studenty knihy o Harrym Potterovi, ale nebude stát studentům v cestě, aby si ji přečetli mimo její prostor. Závěrečné slovo ve výchově dětí a tom, co je pro ně správné, mají konec konců jejich rodiče.

independent.co.uk
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )