Foto: Alrosa Diamonds

Diamanty jsou považovány za známku luxusu, za něco, co si nemůže dovolit vlastnit každý.

Je známý svými výjimečnými fyzikálními vlastnostmi, například tvrdostí. Nejčastěji se využívá v klenotnictví, využití však má i v průmyslu. I když každý diamant má něco do sebe, i ve světě diamantů se najdou kousky, které jsou výjimečnější než ty ostatní. Například diamant, který v sobě obsahuje další diamant.

Matrjoškový diamant

Lidé těží diamanty již několik desítek let. Jak však uvádí portál Science Alert, v sibiřské oblasti se podařilo vytěžit diamant, jaký lidstvo dosud nevidělo. Klenot je totiž dutý a ve svém nitru obsahuje další, volně se pohybující diamant. Vzhledem k tomu, že se podobá na ikonickou ruskou matrjošku, dostal diamant pojmenování Matryoshka Diamond.

Nejednou jsou diamanty vytěžené s jistými vadami, například se v jejich nitru zachytí minerál nebo je v klenotu dutinka. Někdy však mohou být právě takové vady mimořádně užitečné, protože diamanty se na povrch dostávají z velké hloubky a mohou v sobě nést zdroj cenných informací. Avšak diamant v diamantu se ruské společnosti ALROSA dosud najít nepodařilo a je pravděpodobné, že matrjoškový klenot je zatím jediný svého druhu.

Jediný svého druhu

Matrjoškový diamant není příliš velký, má 0,62 karátu a váží 0,124 gramu. Jeho rozměry jsou 4.8 x 4.9 x 2.8 milimetru a diamant nacházející se uvnitř je ještě menší, má jen 0,02 karátu, váží 0,004 gramu a měří 1.9 x 2.1 x 0.6 milimetru. Odborníky zaujal už na první pohled a podrobili ho zkoumání za pomoci spektrografu či rentgenu. Na stránce ALROSA se vyjádřil Oleg Kovalchuk, který říká, že zajímavý je nejen fakt, že diamant v sobě obsahuje další diamant, ale fakt, že menší z klenotů se volně pohybuje v dutině toho většího. Odborníky totiž zajímá, jak proces tvorby takového diamantu probíhal.

Pohled na diamant pod RTG. Foto: Alrosa Diamonds

Jedna z teorií říká, že na začátku se vytvořila vrstva porézní polykrystalické diamantové substance, která se následkem prudkého růstu a různých dalších vlivů později rozpustila. Na místě zmíněné vrstvy tedy zůstal prázdný prostor, ve kterém se může menší z diamantů pohybovat. Diamant byl odeslán do institutu Gemological Institute of America, kde bude podroben další analýze, jeho stáří se odhaduje na 800 milionů let.

Cenu diamantu zatím neodhadli, odborníci však předpokládají, že vzhledem k jedinečnosti se vyšplhá pořádně vysoko.

Science Alert
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )