Foto: unsplash/ Yves Alarie

Černobyl se v poslední době stal vyhledávanou turistickou destinací.

Do značné míry k tomu přispěl i seriál, který si stihli prohlédnout miliony diváků. Lidé chtějí vidět místo, kde se odehrálo jedno z největších neštěstí v dějinách z bezprostřední blízkosti. Jak uvádí portál Daily Mail, bude jim to umožněno. Na několik minut mohou nahlédnout turisté do strojovny, kde je radiace 40-tisíckrát vyšší, než je norma.

Radiace 40-tisíckrát vyšší než norma

Od černobylského neštěstí uběhlo již více než 30 let, ale zdržovat se zde stále není příliš bezpečné. Mnozí turisté však na to nedbají a vydají se i na místa, kam by lidská noha vkročit neměla. Jedním z takových míst se brzy stane i strojovna, kde radiace ještě i dnes 40-tisícinásobně přesahuje normu. Samozřejmě, do strojovny čtvrtého reaktoru bude vstup povolen jen v ochranném oblečení a turisté se zde nebudou moci zdržet déle než několik minut.

Je zvláštní, že právě toto místo přitahuje tolik lidí, vzhledem k tomu, že zde byly učiněny chybné rozhodnutí, které stály životy mnohých a jejich následky jsou patrné ještě i dnes. O život přišel například Leonid Toptunov, který měl v osudnou noc službu. Toptunov nezemřel přímo na místě, pomáhal zmírňovat následky exploze a pumpovat vodu do zničeného reaktoru. Zemřel mimořádně bolestivou a krutou smrtí o tři týdny později.

Turisté mohou vejít jen v ochranných oblecích

Zájem o Černobyl značně vzrostl po odvysílání stejnojmenného seriálu pod taktovkou televizní stanice HBO a aby zájem turistů uspokojila, ukrajinská státní agentura se rozhodla, že vytvoří 21 nových turistických chodníčků. Jedna z tras povede právě přes strojovnu, kde se celé neštěstí začalo. Před vstupem do strojovny si všichni budou muset nasadit speciální ochranné obleky, hrubé holínky, helmy a ochranné masky.

Na nasátí děsivé atmosféry budou mít turisté nanejvýš 5 minut. Jak však uvádí Daily Mail, zaměstnanci, kteří mají dnes strojovnu na starosti, říkají, že 5 minut je víc než dost, místo je totiž natolik děsivé, že z něj člověku okamžitě naběhnou husí kůži a zapamatuje si ho na celý život.

Místní média uvádějí, že jen za poslední rok navštívilo Černobyl více než 85 tisíc zvědavých turistů a odhaduje se, že v následujících letech jich bude přibývat ještě více. Odvážili byste se vstoupit do strojovny i vy?

Daily Mail
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )