Foto: facebook.com (St. Mary Parish Sheriff's Office)

Je směsí silných opioidů.

V americkém státě Louisiana se objevila extrémně silná droga s názvem šedá smrt. Místní policejní oddělení v St. Mary Parish informovalo o tom, že se jim podařilo zadržet při zatčení několik dávek této drogy. Je to poprvé, co tuto drogu objevili v jejich oblasti. 

Droga není nějaká nová substance. Je to koktejl karfentanilu, heroinu a fentanylu, často v neznámých poměrech. Jak informuje Newsweek, poprvé se droga objevila v roce 2017 v několika státech USA, jako jsou Alabama, Indiana, Florida, Pensylvánie a Ohio, kdy se objevilo několik případů předávkování. Od té doby se však začala šířit dál.

Na první pohled droga vypadá jako beton. Má také široké spektrum aplikace a uživatelé ji šňupe, kouří nebo si ji rovnou vpichují do žíly. Velkým rizikem je ale její intenzita. Fentanyl je přibližně 100krát účinnější než morfin a karfentanil, který se používá jako sedativum například pro koně a jiná velká zvířata, může mít až 10-tisíc vyšší účinnost.

 

Šedá smrt je proto nebezpečná již při malých dávkách. Uživatel častokrát neví, co se ve směsi přesně nachází a vystavuje se riziku smrti.

Policie v Indianě už v roce 2017 vydala varování, že i náhodný kontakt s drogou může být nebezpečný, protože pokud je droga v práškové formě rozptýlena ve vzduchu, může dojít k vdechnutí a předávkování. To se stalo i policejnímu důstojníkovi ve státě Ohio při manipulaci s drogou. I portál Drugs informuje o nebezpečí a varuje i před dotykem drogy, protože látka je potenciálně smrtelná i při nízkých dávkách.

Rovněž úřad pro vyšetřování v Georgii uvedl, že šedá smrt má za následek více než 12 případů usmrcení v tomto státě. Odborné laboratoře upozorňují, že při analýze šedé smrti nacházeli obvykle tři až čtyři různé druhy opioidů, které jsou smrtelné již při nízkých dávkách.

Policie v louisianském St. Mary Parish je výskytem drogy v jejich oblasti znepokojena a varuje občany. „Skutečně neradi bychom viděli případ, že by se drogy náhodně dotkl někdo, kdo neví, co to je nebo by se toho dotklo dítě,“ řekl mluvčí místní policie David Spencer pro KLFY.

Projevy předávkování je nevolnost, mělké dýchání, závratě, letargie, studená kůže a bohužel i selhání srdce.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )