Foto: S povolením od Karen Fleming.

Digitální rekonstrukce obličeje ženy, která mohla mít přibližně 40 let ukazuje, jak malomocenství zmrzačilo její tvář.

Katedrála St Giles ‚v skotském hlavním městě Edinburgh pochází z 12. století a nachází se v centu starého města. Je proto oblíbenou a vyhledávanou městskou památkou. Tak, jak to už bývá, kostely v minulosti nesloužily pouze na obřadní účely, ale přímo v nich se také pohřbívali lidé. Samozřejmě, šlo vždy o významné osobnosti tehdejších dob.

Ještě v minulém století, konkrétně v 80. a 90. letech, probíhal archeologický výzkum a v katedrále našli mimo jiné lebku datovanou do období někde mezi polovinou 15. a 16. století. Šlo o kosterní pozůstatky ženy ve věku 35 až 40 let a nalezené léze na lebce poukazovaly na to, že žena se v dospělosti nakazila malomocenstvím, jak uvádí pro Live Science forenzní umělkyně Karen Fleming.

Foto: S povolením od Karen Fleming.

„Léze pod pravým okem, mohli zapříčinit i ztrátu zraku v tomto oku,“ řekla Fleminová a dále dodává: „Je třeba si uvědomit, že tato žena byla pohřbena vedle oltáře, což naznačuje, že musela mít vysoký status.“

Lepra nebo malomocenství

  • je to chronická infekční nemoc, která poškozuje kůži a sliznice a napadá i nervové buňky
  • je způsobována bakterií Mycobacterium leprae, která je podobná tuberkulóze
  • Napadá periferní nervy, horní dýchací cesty a chladnější oblasti těla, hlavně kůži a sliznice
  • Nejstarší písemná zmínka o nemoci pochází z roku 1500 před Kristem, nejstarší ostatky z touto chorobou jsou datovány do 4. tisíciletí před Kristem
  • K léčbě se v současnosti používají specifické antiobiotika, ročně se jí nakazí přibližně 250 tisíc lidí

Aby vůbec bylo možné udělat digitální rekonstrukci, lebka musela být vyfocená z mnoha úhlů a následně je bylo třeba digitálně zpracovat. Pomocí znaků na lebce se určila hloubka tkáně a umělkyně získala představu o tváři. Barva vlasů nebo očí se bez analýzy DNA nedá určit, proto byl použitý na hlavě šátek.

Více digitálních rekonstrukcí naleznete na stránce forenzní umělkyně Karem Fleming.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )