foto: MoviestillsDB

Tento rok byl pro sci-fi žánr mimořádně štědrý.

Dočkali jsme obrovského výběru kvalitních projektů. Možná až příliš velkého, protože mezi velkými hráči se našly i propadáky. Největším překvapením byl neúspěch nových X-Menů, ale protože se premiéra kryla se dvěma Marvel filmy, není se čemu divit. Vítěz je v tomto případě jasný … no co ostatní filmy ze science fiction žánru, které jsme měli letos možnost vidět?

Glass

ČSFD: 65 %
IMDB: 6,7/10

Leden se nám otevřel s příchodem filmu Glass (Skleněný) režiséra M. Night Shyamalana. Film uzavřel trilogii, která byla zahájena již v roce 2001 filmem Vyvolený. Relativně nedávno měl premiéru film Rozpolcený, kde se až v potitulkové scéně ukázalo, že jde o navazující dílo. Skleněný tuto sci-fi hororovou sérii shrnul a věru, dalo by se to i lépe. Stále však jde o skvělé dílo, které by si však ptalo více času na dokončení, protože působí dost chaoticky.

I Am Mother

ČSFD: 65 %
IMDB: 6,8/10

Kromě toho na začátku roku zavítalo několik premiér i na Netflix. Poměrně důležitou a rozhodně zajímavou, byl titul I Am Mother. Toto science fiction dílo vypráví o dospívající dívce, kterou vychoval mateřský droid. Stalo se tak po masové zkáze lidské rasy, ale dívce se obrací celý svět vzhůru nohama, když se najednou setká s jiným člověkem. Film měl určitě několik světlých momentů, ale inspirace čerpána z námětu Ex-Machina je velmi citelná. Přesto se však I Am Mother jeví jako originální dílo, které vás určitě nenechá chladnými.

Captain Marvel

ČSFD: 71 %
IMDB: 6,9/10

Captain Marvel, který měl premiéru počátkem tohoto roku byl mimořádně příjemným překvapením. Místo toho, abychom dostali další prázdný film, který staví zejména na CGI, jsme mohli vidět skutečně strhující příběh, ve kterém si hlavní roli zahrála nostalgie. Děj je totiž zasazen do 90. let a tak jsme se konečně dozvěděli i to, jak Nick Fury přišel o oko.

Avengers: Endgame

ČSFD: 84 %
IMDB: 8,5/10

Kromě dvou fantastických marvelovek v podobě Captain Marvel a nového Spider-Mana jsme se dočkali i velkolepého finále Avengers. V případě takové rozsáhlé série a absurdního množství postav by se snadno mohlo stát, že děj posledního filmu bude chaotický a zbytečně přeplněný. Na naše velké překvapení však byli poslední Avengeři fantastičtí a dvojice bratrů Russovců, kteří se postarali o režii, může být opravdu pyšná na to, jak tyto filmy uzavřela.

Men in Black: International/ Muži v černém: Globální hrozba

ČSFD: 52 %
IMDB: 5,7/10

Od nových Mužů v černém zřejmě nikdo neměl velká očekávání. Chemie mezi dvojicí hlavních postav byla žalostně slabá, ale oba herci přesto dokázali ohromit diváky svým charismatem. Přesto to však není dobrá známa dvojka Jonese a Smithe a to je cítit i na kvalitě filmu, protože dvojice herců byla nosným pilířem celé série. Typické prvky v podobě ptačích záběrů či oblíbené znělky, zde však jsou přítomny a tak jsme si aspoň mohli zavzpomínat ve novém kabátě.

Ad Astra

ČSFD: 66 %
IMDB:
6,9/10

Samozřejmě něco zcela jiného bylo dílo Ad Astra. Fantastické dobrodružné dílo je pohlcujícím introspektivní do hlavy muže ve středním věku, která nese na bedrech své břemena i břemena svého otce. Nádherný film, který hovoří o mužstvu, toxické maskulinitě i vztazích muže se svým otcem a celým světem, si opravdu zasloužil své kladné hodnocení ze strany kritiků i diváků.

Gemini Man/ Blíženec

ČSFD: 67 %
IMDB: 6,9/10

Další propadák, který bohužel nedostal tolik pozornosti, jak si zasloužil. Gemini Man měl být podle všeho trhák. No bohužel nestalo se… Těžko říci na čem film pohořel, ale potenciál na úspěch skutečně měl. Po finanční stránce se sice nedostavil, ale tvůrcům se podařilo doručit nám opravdu originální a strhující snímek. Will Smith si tu zahrál dvojroli sebe a svou mladší verzi, přičemž při natáčení byla využita omlazovací technologie.

Terminator: Dark Fate/ Terminátor: Temný osud

ČSFD: 73 %
IMDB: 6,5/10

Jedna z posledních premiér, které jsme měli možnost vidět neselhala na ziscích, ale s určitostí můžeme říci, že filmy o Terminátorovi měly skončit s třetím dílem. Linda Hamilton sice podává opět slušný výkon, ale ani samotný Cameron nezachránil sérii, která měla své závěrečné titulku už v roce 2003. Obecně vzato jde určitě o skvělý film, jenže rozhodně nepatří do série filmů o Terminátorovi.

 

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )