Foto: Pixabay

Dějiny jsou plné krutostí.

Člověk je skutečně vynalézavý tvor. Tak, jak to už ale bývá, kromě mnoha dobrých věcí, dokáže vymyslet i mimořádně děsivé a nelidské praktiky. Stačí se podívat několik století do minulosti a najdeme neskutečné způsoby mučení, které byli lidé schopni provést jiným. Jeden hrozný způsob umučení objevili italští archeologové i na kostře, kterou našli v hrobě při katedrále v Miláně. Informuje o tom portál IFL Science.

Muž zemřel v poměrně mladém věku. Měl přibližně od 17 do 20 let a žil v 13. století. Už při prvním zkoumání kostry si archeologové všimli symetrické zranění na rukou a nohou, které naznačovaly úmyslné ublížení. Na základě historických záznamů vědci předpokládají, že muž zemřel při mimořádně krutém mučení pomocí kola.

Ilu: [Public domain], via Wikimedia Commons
Mučení pneumatikou se používalo na veřejné popravy po celé Evropě až do 16. století. Úvahy o tom, jak se mučení provádělo, se liší v čase i v místě, ale obecně šlo o metodické drcení končetin, po kterém byla oběť připoutána ke kolu.

Ilu: [Public domain], via Wikimedia Commons
V některých případech mučitelé nejprve lámaly obětem končetiny a vykloubili je. To vše s cílem, aby byly ruce a nohy dostatečně ohebné. Zlomené končetiny pak „protkávaly“ mezi paprsky kola a tak tělo k němu připevnili. Pak oběť ke kolu ještě přivázali, čímž ho zafixovali. Následně byla oběť dále mučena pomocí ostrých předmětů, bitím holemi, bičovali zda mučili ji ohněm a rozžhavenými kovovými předměty.

ilu: Наказания [Public domain], via Wikimedia Commons
Po těchto torturech byla oběť obvykle ještě naživu. Následně ji na kole pověsili na stožár jako vlajku. Až tam čekala oběť finální smrt, vyčerpáním a na zranění. Takto mučednickou smrtí oběti byly také lákadlem pro divoké ptáky, které lákal pach krve.

Tato technika mučení se obvykle používala proti lidem obviněným z těžkých zločinů, ale v regionu na severu Itálie, kde se našla tato kostra, bylo mučení kolem používané proti osobám, které byly podezřelé z šíření moru.

Ilu: Jacques Callot [Public domain], via Wikimedia Commons
Nález je významný zejména v tom, že je to první kostra, na níž je prokázáno, že člověk před smrtí byl obětí mučení kolem. Informují o tom vědci v časopise Journal of Archeological Science. Vědci dále zjistili, že muž kromě zlomením utrpěl i velkou trauma hlavy. Ta byla pravděpodobně způsobena neúspěšným pokusem o její stětí.

Jedna věc je ale jistá. Ať už je to, co tento ubohý člověk vykonal cokoli, jeho poslední chvíle života byly nesmírně nepříjemné.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )