Ilustračná fotografia, Unsplash

Neuronová síť dokázala odhalit riziko smrti pacientů z vyšetření EKG lépe než lékaři.

Medicína patří mezi nejprogresivnější odvětví vědy. Nemoci a zdravotní problémy, které byly ještě před desetiletími pro lékaře téměř neřešitelné, vědí dnes odborníci vyléčit díky nejmodernějším postupům a technologiím často bez větších problémů. Budoucností medicíny však může být i umělá inteligence. Vidí totiž věci, které člověk nedokáže, tvrdí lékaři.

Na konferenci Americké kardiologické asociace (AHA), která se během tohoto víkendu koná v Philadelphii, chtějí vědci prezentovat výsledky studie, která může být v oblasti léčení nemocí srdce průlomová. V tiskové zprávě však AHA uvádí její nejvýznamnější závěr. Umělá inteligence dokáže předpovídat smrt pacientů. Jak, to nikdo netuší.

Nejdříve vědci vytvořili umělou inteligenci založenou na bázi neuronových sítí, o níž je známo, že se dokáže „sama učit“ nové poznatky. Potom vyvinuli dva algoritmy, které následně využili při fascinujícím experimentu. Umělé inteligenci poskytli více než 2 miliony lékařských záznamů vyšetření EKG archivovaných ve zdravotnickém systému státu Pensylvánie. Umělá inteligence měla potom na pohled jednoduchý úkol. Určit, kterým pacientům hrozí rok od posledního vyšetření EKG nejvyšší riziko úmrtí.

Ilustrační fotografie, Unsplash
Elektrokardiografie, zkr. EKG, patří mezi nejčastěji používané diagnostické vyšetření při chorobách srdce. Neinvazivní metoda postavená na snímání elektrických potenciálů srdce se v medicíně využívá již více než století a dodnes patří k nejspolehlivějším diagnostickým nástrojům při odhalování poruch srdečního rytmu nebo srdečního infarktu.

Zatímco jeden algoritmus zkoumal vyšetření EKG společně s dalšími informacemi o pacientech, jako je věk či pohlaví, druhý algoritmus disponoval výlučně výsledky z vyšetření. Jelikož umělá inteligence zkoumala záznamy EKG staré i tři desetiletí, lékaři věděli její predikci porovnat s reálným vývojem zdravotního stavu pacientů.

Ilustrační fotografie, Needpix

Podle hlavního závěru zmiňované studie věděla umělá inteligence vyhodnotit riziko úmrtí či výskytu vážné srdeční vady u pacientů mnohem lépe než lékaři. Stačil jí na to jen záznam z vyšetření EKG. Riziko zhoršení zdravotního stavu, či dokonce smrti, umělá inteligence odhalila i u pacientů, jejichž výsledky považovali lékaři za normální. Neuronová síť tak dokázala špatný zdravotní stav odhalit i tam, kde ho lékaři vidět nedokázali.

„Je to vzrušující a poskytuje nám to důkaz o tom, že jsme na pokraji revoluce v medicíně, po níž budou lidé a počítače spolupracovat na zlepšení zdravotní péče pacientů,“ tvrdí v tiskové zprávě hlavní autor studie Brandon Fornwalt, MD, Ph.D. .

Jak konkrétně dokázala umělá inteligence rozpoznat riziko úmrtí tam, kde to lékaři nedokázali, vědci nevědí. Věří však, že další výzkum a následující experimenty pomohou ve zdokonalování diagnostických metod a přispějí tak k blahu celé civilizace.

 

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )