Foto: Unsplash.com

O možnosti transplantovat hlavu člověka se diskutuje už několik let.

Člověk se narodí s jistou genetickou výbavou, díky které máme specifický vzhled a mnoho lidí i nepříjemné onemocnění. Říká se, že se musíme vyrovnat s tím, co nám bylo do vínku naděleno, brzy se to však možná změní. Naděje nabízí transplantace hlavy.

Stane se transplantace hlavy brzy realitou?

Transplantace hlavy zněla ještě nedávno jako myšlenka vystřižená ze sci-fi filmu. Pochybovali o ní dokonce i vědci, jde totiž o mimořádně náročnou proceduru s příliš velkým množstvím otazníků a rizik. Jak však uvádí portál Daily Mail, technologie se vyvíjejí mílovými kroky a i transplantace hlavy se stává stále reálnější možností.

Poprvé jsme o ní informovali již před několika lety, transplantace hlavy však zatím byla provedena v roce 2017 čínskými vědci jen na mrtvém těle v rámci bizarního experimentu. Během 18 hodin trvající operace vědci transplantovali hlavu z jednoho mrtvého těla na druhé a opět propojili cévy a nervové dráhy. Už tehdy vědci tvrdili, že byla transplantace hlavy úspěšná, uběhly však dva roky a na živém člověku zatím zákrok proveden nebyl.

 

Odborníci z oblasti neurovědy si však myslí, že už dlouho čekat nebudeme. Lékaři se domnívají, že pokrok v oblasti robotiky, transplantace kmenových buněk a neurochirurgie umožní transplantaci mozku a míchy z jednoho těla do druhého už v příštích 10 letech.

Transplantovat mozek nestačí, potřebná je i mícha

Možností transplantace hlavy se zabývá i lékař jménem Bruce Mathew z institutu Hull University Teaching Hospital. Ten se rozhodl spolu s Michaelem J. Leem napsat sci-fi novelu s názvem Chrysalil, kde se zabývali možností nesmrtelnosti. V rozhovoru pro The Telegraph se Mathew vyjádřil, že během psaní knihy natrefili na teorii, díky níž se možná transplantace hlavy promění z futuristické myšlenky na realitu.

Základem jeho myšlenky je názor, že transplantovat mozek nestačí, ale je třeba udržet pohromadě mozek a míchu. V takovém případě by mohla být operace úspěšná. Nezbytné by ale bylo transplantovat i celou páteř, a to od bederní části až po krční.

Foto: unsplash

Takový zákrok je však náročnější, než by se mohlo na první pohled zdát, mícha je totiž obalená v ochranné membráně a je mimořádně náročné manipulovat s ní, aniž došlo k jejímu poškození. Mathew se ale domnívá, že v průběhu příštích 10 let pokročí medicína natolik, že se podaří vyřešit i tuto záležitost.

Sporná je etika náročného zákroku

Prvním pacientem, který si chtěl nechat hlavu transplantovat na jiné tělo, měl být Valery Spiridonov, který má nevyléčitelnou svalovou dystrofii. Ta jeho život omezuje do takové míry, že se raději rozhodl riskovat zákrok s nejistým výsledkem, jak nadále trpět. Operace by však mohla pomoci nejen pacientům se svalovou dystrofií, ale například i těm, kteří museli podstoupit amputaci končetin.

Vědci si dokonce myslí, že by mohli odvrátit smrt jedince. Důkazem měla být operace provedena v roce 2017 Xiaoping Renom, který transplantoval hlavu živé opice na tělo mrtvé. Zdá se, že nejodvážnější jsou v této oblasti čínští vědci, v Evropě a v Americe totiž výzkum týkající se možností transplantace hlavy není z etických důvodů podporován.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

#ValerySpiridonov has volunteered for the world’s 1st #HeadTransplant performed by #SergioCanavero. Sending tons of success vibes!! 😷🏥

Príspevok, ktorý zdieľa Information Overload (@informoverload),

Navzdory obavám o etického výzkumu se myšlenky na transplantaci hlavy nevzdává ani italský neurochirurg Sergio Canavero. Ten si myslí, že transplantace bude možná, pokud se hlava odřízne diamantovou čepelí a mozek se okamžitě uvede do stavu hypotermie, dokud se ho podaří připojit k dárcovskému tělu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )