Požáry v deštném pralese úmyslně založenými lidmi za účelem získání zemědělské půdy nejsou problémem jen v Brazílii, ale i na opačné straně zeměkoule. Na indonéských ostrovech Borneo a Sumatra bojují s požáry tisíce hasičů. Pro hustý dým se dokonce obloha zabarvila do krvavě rudé.
V indonéské provincii Jambi na východním pobřeží ostrova Sumatra byli lidé svědky přímo postapokalyptické scény, píše britský The Telegraph. Podle britského deníku však problémem není jen zabarvena obloha. Během tohoto léta trpělo v důsledku rozsáhlých požárů respiračními problémy více než 900 tisíc obyvatel země. Jak uvádí The Guardian, OSN varovalo, že lesní požáry v Indonésii aktuálně ohrožují zdraví 10 milionů dětí.
Red sky seen in #Jambi, Indonesia. What you’re seeing is Mie scattering/ Reyleigh scattering. The reason this is happening is due to toxic pollution which is 153% higher than what is typically considered to be toxic air pollution. We have screwed this
planet.🙁😣 #AirPollution pic.twitter.com/pX9A0HBEk1
— Juned Sumra (@JunedSumra) 24. septembra 2019
Do červena zbarvená obloha se v provincii Jambi objevila v neděli. Netradiční zbarvení způsobila filtrace slunečních paprsků mikročásticemi, které se ve vzduchu nacházejí v důsledku rozsáhlých lesních požárů. Jak uvádí BBC s odvoláním na indonéskou agenturu pro katastrofy, lesní požáry během prvních osmi měsíců postihly více než 328 tisíc hektarů území. Nejhorší je přitom situace zpravidla během letního období sucha.
Ini sore bukan malam. Ini bumi bukan planet mars. Ini jambi bukan di luar angkasa. Ini kami yang bernafas dengan paru-paru, bukannya dengan insang. Kami ini manusia butuh udara yang bersih, bukan penuh asap.
Lokasi : Kumpeh, Muaro Jambi #KabutAsap #KebakaranHutanMakinMenggila pic.twitter.com/ZwGMVhItwi— Zuni Shofi Yatun Nisa (@zunishofiyn) 21. septembra 2019
Přestože jsou lesní požáry v Indonésii během období sucha běžné, je situace podobná jako v Brazílii. Požáry jsou často zakládány úmyslně za účelem získávání zemědělské půdy. S požáry bojují tisíce hasičů, ale nepředstavují jen regionální problém. Pro toxický kouř šířící se z Indonésie každoročně vzniká i mezinárodní napětí se sousedním Singapurem, Malajsií a Filipínami.