Foto: MovieStillsDB

Dekáda, která přinesla množství kvalitních filmů a seriálů, se blíží ke konci. Této snímce se podařilo přiblížit se k 10 nejlepším filmům všech dob.

Rok 2019 se blíží ke konci a tím končí i další z dekád, která, kromě různých objevů, přála i umění či kinematografii. Portál IMDb zveřejnil žebříček 250 nejlepších filmů všech dob. Toto jsou nejúspěšnější snímky posledních let, které se ke kultovním filmům a klasikám přidali.

IMDb patří mezi oblíbenou filmovou databázi, která přináší hodnocení filmů nebo seriálů. V první desítce žebříčku 250 nejlepších filmů všech dob se pevně drží největší filmové klasiky, jaké kdy vznikly. Prvenství patří, podobně jako na ČSFD, snímku režiséra Franka Darabonta z roku 1994 Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption).

Foto: Vykoupení z věznice Shawshank (MovieStillsDB)

Na dalších příčkách se umístily Kmotr, Temný rytíř, Schindlerův seznam nebo Pulp Fiction. První desítku uzavírá drama z dílny Davida Finchera, snímek Klub rváčů. Z filmů, které vznikly za posledních 10 let, se ani jedné nepodařilo některou z nich svým hodnocením nahradit. Některé se tomu však značně přiblížili. Nechybí mezi nimi ani novinky tohoto roku.

Nejlépe hodnocený film za posledních 10 let

Nejbližší dostat se do první desítky nejlepších filmů vůbec, se ale podařilo snímku režiséra Christophera Nolana z roku 2010 – Počátek (Inception), který se nachází na 13. místě. Film s Leonardem DiCapriem v hlavní roli ukazuje realitu na pomezí snu a skutečnosti. Nolan se může pyšnit umístěním v první desítce i díky své snímku Temný rytíř, který si drží čtvrté místo. A Počátek tedy patří mezi nejlépe hodnocený film desetiletí.

Foto: Leonardo DiCaprio ve filmu Počátek (MovieStillsDB)

Rok 2019 přál kinematografii

Do žebříčku se dostaly i úspěšné filmy, které okouzlily diváky i kritiky pouze tento rok. Na 19. místě se umístil Joker s Joaquina Phoenixem, o kterém se dá předpokládat, že si ještě odnese řadu dalších ocenění. Nechybí ani vítěz festivalu v Cannes, jihokorejská černá komedie Parazit, zda poslední Avengeři, kteří uzavřeli jednu éru Marvel universa.

Koncem roku značně zamíchala karty streamovací služba Netflix, která svými dvěma originálními snímky vtrhla do světa kinematografie a také do tohoto žebříčku. Na 115. místo se dostala drama v hlavní roli s Adamem driverem a Scarlett Johansson Manželská historie (Marriage Story). Adam Driver podle kritiků předvádí výkon své kariéry a může být značným konkurentem při předávání Oscarů i Joaquinovi Phoenixovi , který je pro mnohé favoritem.

Foto: Scarlett Johansson a Adam Driver, Manželská historie (MovieStillsDB)

Netflix na špičce

Na 147. místě se nachází gangsterka, stejně z dílny Netflix, Ir (The Irishman) režiséra Martina Scorseseho. V hlavní roli hvězda Robert De Niro a Al Pacino. Poslední z filmů roku 2019, kterému se podařilo umístit se na předních příčkách, je životopisné drama Le Mans ’66.

Tyto úspěchy svědčí o tom, že končí jeden z opravdu silných let, které přinesl množství kvalitních audiovizuálních děl. K první desítce se však za uplynulých 10 let přiblížil pouze režisér Christopher Nolan a snímek Počátek. Pokud patříte mezi fanoušky kvalitních filmů, těchto 250 nejlepších snímků z žebříčku IMDb nesmí chybět na vašem seznamu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )