zdroj: reprofoto YouTube

Režisérovi se podařilo odhalit, jak funguje propaganda v Severní Koreji

Vitalij Manskij se rozhodl natočit autentický film o životě v Severní Koreji. Ačkoliv když tam se štábem dorazil, zjistil, že režisérem nebude on, nýbrž to, co smí nebo nesmí natáčet, mu zrežíruje někdo jiný. Za realistickými záběry stál předem připravený scénář. Manskij se ovšem rozhodl nastavený diktátorský systém obejít.

U Severní Koreji nikdo z nás nemá zdání, čím dalším nás tato země dokáže překvapit. Život v ní zůstává mimo její hranice pořád záhadou. K široké veřejnosti se většinou dostane jenom to, co samotní její nejvyšší vůdce Kim Čong-un povolí. Nejednou však jde o narafičené situace, jako třeba fotografie, které jsou inscenovány, nebo před pár lety také šokovala informace o tom, že samotný Kim Čong-un tvrdí, že dokáže ovládat počasí.

Stejně tak nechybí klon Facebooku nebo vlastní tablet s kreativním názvem iPad. Přijde-li vám tohle všechno komické, můžeme vás ujistit, že obyvatelé této země se zas tak nebaví. Žijí v jakési bublině a je možné, že ani netuší, jak to mimo hranic jejich země vypadá. Často se názor všemohoucího vůdce Kim Čong-una stává také jejich a celý svůj život podřizují zvláštním pravidlům. Tohle všechno se Vitalijovi Manskijmu podařilo zachytit v dokumentárním filmu, který neměl nikdy vzniknout.

Vitalij Manskij je výrazný současný dokumentarista ukrajinského původu, který se často pouští do témat, na které by jiní neměli odvahu. Kromě cesty do Severní Koreje si vzal na paškál třeba i samotného Putina, Jelcina nebo Gorbačova, kteří se také stali hlavními aktéry jeho dokumentárních filmů.

 
Snímek V paprscích slunce (Under the Sun, 2015) nás přivádí do rodiny malého děvčátka Zin-mi, během oslav výročí nejvyššího vůdce Kim Čong-ila. Manskij dostal povolení zdokumentovat život této rodiny. Jak se ovšem ukázalo, musí se řídit předem připraveným scénářem. On se však rozhodne nechat kameru zapnutou i ve chvílích, kdy na to neměl povolení. Díky tomu spatříme záběry, které nám mají ukazovat skutečný život v Koreji, no navzdory tomu jsou nacvičovány a nakrouceny na vícekrát.

Kim Čong-il je bývalý severokorejský vůdce, který zemi vládl od roku 1948. Tradují se dohady, že je zodpovědný za smrt svého bratra a k skutku mělo údajně dojít, když mu bylo jenom pět. Stejně sporné je i jeho samotné narození. Podle sovětských pramenů se narodil v roce 1941, no podle korejských až o rok později. Současný vládce, Kim Čong-un, je jeho syn.

 

Rozhodl se udělat to po svým

Dokument nám ukazuje, jak je zdánlivě dokonalý život v zemi jenom podvod a jak lidé musejí žít v podmínkách, jaké si neumíme ani představit. Děti, jak ukazuje i samotní hlavní hrdinka Zin-mi, nemají svůj vlastní názor, a když se je zeptáte na něco osobního, nevědí, co říct. Jedním z nejsilnějších momentů je samotný konec, kdy se Manskij děvčátka optal na zážitek, který ji v životě učinil nejvíce šťastnou.

Tyto záběry však nikdo z nás shlédnout neměl. Na celý průběh natáčení dohlíželi místní pracovníci a štáb musel každý večer odevzdat materiál, který nakroutili, k schválení. Našli-li mezi tím něco nevhodné, okamžitě to zničili. Manskijmu se ale navzdory tomu podařilo část materiálu ukrýt a následně jej můžeme shlédnout ve výsledku. Když se tedy film dostal před zrak veřejnosti, severokorejská vláda zuřila.

Skutečný život tam neexistuje

Později však změnila taktiku a Manskij od nich dostal vícero pozvánek zpátky do Severní Koreje. Aby na něj ještě více citově přitlačili, každý list ukončili tím, že Zin-mi chybí a chtěla by jej znovu potkat. „Chtěl jsem natočit film o tom, jak skutečně vypadá život v Severní Koreji. Ten tam ale neexistuje. Existuje tam pouze jakýsi mýtus o skutečném životě,“ uvedl Manskij pro The Guardian. Chcete-li se na tuto zemi podívat z jiného úhlu, než bylo doteď možné, film V paprscích slunce si nenechte ujít.

ČSFD – 78%

IMDb – 7,4/10

csfd.cz,theguardian.com
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )