Foto: Pixabay

Chcete-li žít ekologicky, toaletní papír byste měli nahradit. Problém však je čím.

Toaletní papír patří k člověkem každodenně využívaným produktem papírenského průmyslu. Již velice dávno si lidé uvědomili, že je ekonomické a zejména ekologické vyrábět jej z recyklovaného papíru. Podle výzkumu britských odborníků z Ethical Consumer se ale toaletní papír v současnosti stává pořád více neudržitelným produktem.

V roce 2018 dosáhla podle Statista průměrná roční spotřeba toaletního papíru v Spojených státech amerických 141 rolek, což představuje asi 12,7 kg. USA v čele řebříčku následuje Německo se 134 rolkami toaletního papíru a Spojené království s počtem 127. A právě britští odborníci se rozhodli podívat na to, jak jednotlivé společnosti vyrábějí toaletní papír, který je dokonalou ukázkou produktu na jedno použití.

Foto: Pixabay

Toaletní papír se stává neudržitelným

Analýza Ethical Consumer ukázala, že výrobci ponoukají méně recyklovaného toaletního papíru než v roce 2011. Průzkum také pojednává o tom, že výrobky z recyklovaného papíru pod vlastní značkou ponouká jen 5 z 9 největších sítí supermarketů v Spojeném království (včetně supermarketu Tesco). Zdá se však, že aktuální poptávka je spíš po luxusnějším jemném čtyřvrstvovém toaletním papíru, často zdobeném vzory. Na výrobu takového toaletního papíru se místo recyklovaného papíru využívá „čistá“ buničina, z které se toaletní papír dál vyrábí.

Foto: Unsplash

Pokles ve využívaní recyklovaného papíru Ethical Consumer demonstruje na příkladě společnosti Kimberly-Clark, která patří k celosvětově největším dodavatelům toaletního papíru. Zatímco v roce 2011 představoval v Kimberly-Clark podíl výrobků z recyklovaného papíru asi 30%, v roce 2017 to bylo už jen 23,5%. Společnost v roce 2011 spustila výrobu Eco Bath Tissue – toaletního papíru vyrobeného z recyklovaného papíru (90%) a bambusu (10%). Výrobu nicméně o 4 roky později ukončili. Podle vyjádření společnosti pro Ethical Consumer za to mohl nedostatečný zájem spotřebitelů.

Nejen dřevo, nýbrž i chemikálie

U výroby toaletního papíru nejde pouze o nerentabilní odlesňování. Z jednoho stromu je možné vyrobit v průměru 200 rolek toaletního papíru. K bílení a změkčování buničiny se v minulosti běžně používal chlor. U tohoto procesu nicméně docházelo k produkci dioxinů, které patří k nejškodlivějším anorganickým toxinům. V současnosti se proto místo čistého chloru využívá oxid chloričitý. Produkce dioxinů je tedy sice menší, nicméně i tak k ní u výroby toaletního papíru dochází. A obzvláště u toho sněhobílého a příjemně měkkého.

Foto: Pixabay

Alternativy?

Není jich moc. Výrobci budou tvrdit, že recyklovaný a ekologičtější toaletní papír nevyrábějí do takové míry proto, že po něm není poptávka. Podle Ethical Consumer jsou to však právě oni, kdo prostřednictvím reklamy může tuto poptávku vytvořit. Alternativou ke klasickému toaletnímu papíru může být bambusový toaletní papír nebo takový, který je vyráběný z cukrové třtiny. Tyto plodiny rostou podstatně rychleji než dřeviny a je tedy možné je hospodářsky pěstovat. Nabídka v českých obchodech je nicméně minimální, objednat byste si je museli online.

Nejekologičtější možností je zřejmě používání bidetu. Podle Ethical Consumer spotřebujeme u jednoho využití v průměru 0,6 litru vody. Výroba jedné rolky toaletního papíru ovšem spotřebuje až 168 litrů. V Asii je poměrně rozšířený tzv. bum gun, což je jakási bidetová sprcha přímo napojena na vodní zdroj toalety. V tomto případě tak není třeba mít na toaletě instalováno žádné jiné zařízení. Toaletní papír přitom využívá jenom 30% světové populace.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )