Foto: Unsplash

Internet Archive přináší retro náladu, která nás vrátí zpět do 90. let.

Devadesátá léta se spojují se zobrazením a nahráváním videozáznamů na VHS kazety. Díky digitalizaci se můžeme vrátit do tohoto období a zavzpomínat si na časy, kdy filmy a seriály nebyly tak snadno dostupné a právě proto pro vášnivého diváka cennější. Jak informuje Techbox Deníku N, tuto unikátní možnost přináší Internet Archive.

Lidé si nahrávali oblíbené programy na pásky přímo ze svých televizorech nebo navštěvovali půjčovny, aby si mohli prohlédnout nové filmy. To vše přinášely časy, kdy byly VHS-ky na výsluní. V dnešní internetové době, kdy si dokážeme cokoliv stáhnout za několik sekund, je to už pro mnohé z nás nepředstavitelné. VHS kazety však byly ve své době moderní inovací a staly se součástí domácností po celém světě.

Foto: Unsplash

S příchodem DVD nosičů tento boom opadl až nakonec byly videokazety nimi zcela nahrazeny. Pokud se váš přehrávač či kazeta s oblíbeným filmem pokazila a chtěli byste si je opět vychutnat v této podobě, nyní se tyto nahrávky vracejí v digitalizované formě.

Online a dostupné úplně pro každého

Nezisková organizace Internet Archive se zabývá sběrem a digitalizací různých materiálů od knih, fotografií až po zvukové nahrávky a videozáznamy s cílem zachovat a zpřístupnit je v online formě pro širokou veřejnost.

Jednou ze sbírek je i rozrůstající se digitalizovaný archiv VHS souborů, který momentálně obsahuje přes 21 tisíc audiovizuálních nahrávek a filmů. Zpřístupněné jsou v původní kvalitě a diváky tak zavedou svojí dobovou atmosférou zpět do 90. let.

Foto: Pixabay

Vychutnat si můžete oblíbené programy, na které jste možná i zapomněli nebo jste si mysleli, že je už nikdy neuvidíte. Nebo alespoň ne v takové podobě. Archiv je navíc online dostupný pro každého zcela zdarma.

Milovníci Star Wars mohou shlédnout například zcela první část z roku 1982 v unikátní VHS kvalitě. Fanoušci animovaných filmů si mohou přiblížit dětství pomocí ikonických Pokémonů nebo Simpsonových. Vychutnat si můžete i záznam z vystoupení skupiny Nirvana nebo Queen.

Vraťme se na chvíli z moderní uspěchané doby zpět a povzpomeňte si pomocí této sbírky VHS kazet na časy, kdy byly tyto nosiče na vrcholu.

archive.org, techbox.dennikn.sk
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )