Foto: The Ocean Cleanup

Druhá fáze testování společnosti The Ocean Cleanup dopadla výborně. Zůstává dořešit poslední malý problém.

Společnost The Ocean Cleanup je o krok blíže k naplnění svého, pořád však pořádně vzdáleného, cíle. Sen o vyčištění světového oceánu od plastového odpadu začal již v září minulého roku testováním čistícího systému s přezdívkou Wilson. Objevili se ale/však/ovšem technické problémy, pro které společnost musela prvotní fázi přerušit. V červenci se ale do Tichého oceánu vybrali opět a výsledky jsou tentokrát mimořádně příznivé.

Společnost The Ocean Cleanup započala druhou fázi testování svého čistícího systému v červenci tohoto roku. Po předcházejících zkušenostech a technických problémech s Wilsonem organizace mladého Holanďana Boyana Slata přijmula několik nových technických opatření. Wilson totiž plasty zachytával, no odpad se po čase opět uvolňoval do otevřeného oceánu. Jak informuje společnost The Ocean Cleanup, tentokrát byli výsledky ve všech směrech podstatně pozitivnější.

Čistící systém Systém 001/B testoval během posledních týdnů dvě novinky. Jednou byli speciální plovající bóje, které by díky síle větru udržovali konstantní vyšší rychlost čistícího systému. Druhá novinka měla přesně opačný účel. Jakýsi padák umístněný za čistícím systémem by celou konstrukci brzdil. Právě variabilní rychlost byla totiž problémem Wilsona v pilotní fáze testování. Podle informací, s kterými se podělil Boyan Slat, se nakonec jako účinnější prokázala druhá varianta. Čistící systém společnossti The Ocean Cleanup bude tedy plout pomaleji.

Foto: The Ocean Cleanup

Boyan Slat ale uvádí i to, že vývoj čistícího systému ještě pořád není na konci. Nová modifikace sice pomohla vyřešit problém s únikem odpadu mimo systému, no část plastů se dostává do tzv. Twilight zone, kde nejsou úplně stabilní. Tato zóna vznikla po tom, jak inženýři posunuli zachytávající síť o kousek před samotnou konstrukci plaváku, aby tak předešli přetížení materiálu, jak se to událo v první fáze testování.

Uvolňování odpadu do Twilight zóny představuje pro čistící systém problém, kvůli kterému nemůže být technologie prohlášena za účinnou. Společnost The Ocean Cleanup však má již teď připravené možné řešení v podobě dokonalejšího zabezpečení záchytní sítě. Dosavadní síť tvořenou jednotlivými korkovými splávky nahradí systémem tvořených ze tří větších korkových izolací. Kvůli modifikaci se systém tentokrát nemusí vracet do přístavu, nové zabezpečení je již na cestě do Pacifiku, kde bude dodatečně otestováno.

Foto: The Ocean Cleanup

The Ocean Cleanup má tedy za sebou poměrně úspěšné léto. Problémy z pilotní fáze testování se Boyanu Slatovi a jeho týmu podařilo odstranit a vše nasvědčuje tomu, že je jenom otázkou času, kdy bude jejich technologie oficiálně vyhlášena za efektivní. Poté však přijde množství dalších překážek. Společnost musí systém zdokonalit, snížit výrobní cenu a náklady na jeho provázku a vybudovat slibovanou flotilu, která by dokázala vyčistit Velkou pacifickou skvrnu, která se rozkládá na území se stejnou rozlohou jako trojnásobek celé Francie.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )