Howard et al./Scientic reports

Vědeckému týmu se podařila úžasná práce.

Říká se, že mrtví nemluví. V přeneseném smyslu to však nyní už pravda být nemusí. Dokazuje to vědecký tým ze Spojeného Království, kterému se podařilo zrekonstruovat vokální trakt mumie staré 3 000 let.

Úžasný projekt odstartoval v roce 2013 a spojuje dohromady znalosti z klinické medicíny, archeologie, egyptologie, elektrotechniky a 3D modelování, informuje portál IFL Science.

Pomocí kombinování CT snímků a 3D tisku se jim podařilo nanovo vytvořit hrtan staroegyptského kněze Nesyamuna, jehož mumie se zachovala v neobvykle dobrém stavu.

Howard et al./Scientic reports

Zrekonstruovaný hrtan dokáže vydávat pouze dvě hlásky a to „a“ a „e„. Vědci svá zjištění zveřejnili ve studii v Scientific Reports.

Vědcům se to podařilo díky mimořádně dobře zachovalému hrtanu v mumii. Samozřejmě, vědci by chtěli, aby dokázali mumií zcela navrátit její hlas. Na to bude ale nutné ještě další roky výzkumu a kombinace znalostí fonetiky či lingvistiky a samozřejmě pokročilého softwaru.

 

Vědce pobavila i neočekávaná náhoda. Jméno kněze Nesyamuna se překládá jako „pravdivý hlas“. Nesyamun žil v roce 1100 před Kristem a působil v chrámu v Karnaku. Mumie patří mezi jednu z nejstudovanějších ve Spojeném království.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )