Reprofoto: Pixabay.com

Fenomén rozpoznávání obličejů je poměrně tajemný.

Jelikož lidé, kteří jsou experti v rozlišování tváří málo, anglický profesor psychologie vytvořil online test, kde si můžete svou schopnost rozlišovat tváře otestovat. Pamatujete si tváře lidí, se kterými jste se setkali jen několikrát za život? Někdo s tím má obrovský problém, jiní zase bez problémů poznají i spolužáka, jehož neviděli 20 let. Od čeho závisí to, jak rozeznáváme jednotlivé obličeje?

V roce 2009 tým neurologů z Harvardu dělal testy čtyř lidí, kteří o sobě tvrdili, že mají superschopnost v rozeznávání obličejů. Všichni udávali, že nemají problém poznat rodinné příslušníky či návštěvy, které neviděli od dětství, nebo že si pamatují herce z televize, jejichž zahlédli například v reklamě a pak až o několik let ve filmu. Některých tyto schopnosti dokonce až děsí.

Jeden z testovaných řekl výzkumníkům, že se snaží svou schopnost skrývat a předstírá, že si nepamatuje lidí. Je to proto, že se pak na něj lidé dívají jako kdyby je špehoval, nebo se na něj dívají zvláštně, protože ví o nich něco, co oni netušili.

Foto: Photo by Jaspereology from Pexels

Těchto lidí výzkumníci otestovali celou řadou testů a usoudili, že schopnost rozpoznávat tváře lidí je poměrně zvláštní, protože se zásadně liší od paměti a není to ani dovednost, která by se dala zlepšit například trénováním nebo učením se.

Již v roce 1990 výzkumníci identifikovali oblast mozku zodpovědnou za rozpoznávání obličejů. Někteří lidé s poškozením této oblasti mají problém rozeznávat tváře blízkých lidí, v extrémních případech dokonce nedokážou poznat ani sebe v zrcadle. Neurolog a spisovatel Oliver Sacks byl známý právě tím, že měl tuto oblast mozku poškozenou. Ve své knize se dokonce svěřil, že má raději sousedy psy než samotné sousedy, protože psy dokáže rozeznat podle rasy a barvy srsti.

Otestujte si schopnost rozpoznávat obličeje

Velký problém při zkoumání tohoto jevu je najít lidi, kteří jsou experty v rozeznávání obličejů. Proto vytvořil John P. Davis, profesor psychologie z anglické Greenwichského univerzity, krátký online test zaměřený na rozpoznávání obličejů. Davis odhaduje, že pouze 1% lidí má schopnosti v rozpoznávání obličejů takové, že bychom je mohli nazvat superschopností.

Test spustíte kliknutím na tento odkaz.

Profesor tvrdí, že pokud v testu získáte nad 10 bodů ze 14 možných, pak jste adeptem na to, že máte superschopnost v rozpoznávání obličejů. V anonymním online testu se vám budou zobrazovat tváře lidí na několik sekund, a pak bude vaším úkolem vybrat osobu, kterou jste před několika sekundami viděli. Dokážete to?

iflscience.com
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )