Screenshot/Zenroles/YouTube

Operační systém Windows si od počátku tisíciletí, kdy přišlo velké vylepšení v podobě ikonického Windows XP, prošel několika zásadními fázemi vývoje.

Přestože se XPčko drží v některých případech na počítačích dodnes, postupem času ho nahradily novější systémy, které mohou být vnímány jako velká revoluce v Microsoftu.

Netvrdíme, že se jednalo vždy o nejlepší změnu, ale alespoň po designové stránce byla firma odvážnější. Pokud by se podobné odvahy Microsoft držel nadále, mohl by design Windows 10 nahradit návrh, jaký nyní ukázal filipínský designér Genrole Caspe, informoval portál MSPoweruser.

Windows postupem let měnil svou podobu už několikrát. Mezi největší vylepšení designu můžeme zařadit příchod Windows XP a později legendárního Windows 7, který už sice přišel o podporu ze strany Microsoftu, ale mnozí uživatelé ho chtějí i nadále. Ještě před ním zde byla Vista, která přinesla nové grafické prostředí, avšak lidi příliš nenadchla. Přesto se její designového jazyka společnost chytila i při následující „sedmičce“. Pak se však toho hodně změnilo.

S Windowsem 8 přišla řada na dlaždice a klasické menu Start na několik let změnilo svou podobu, se kterou ale také nebyli uživatelé příliš spokojeni. To, že se Microsoft při návrhu designu inspiroval i při mobilním Windowsu a jeho prostředí, zůstalo s námi až dosud. Ani Windows 10 se totiž nezbavil dlouho kritizovaných pohyblivých dlaždic, kterým se navíc vývojáři příliš nevěnují a v nabídce Start nejsou oblíbeným prvkem.

Měl by se Microsoft inspirovat tímto návrhem?

Už dlouho se spekuluje o zásadních designových úpravách, se kterými by se Windows opět výrazně změnil, ale zatím jsme se žádné další velké revoluce nedočkali. Co když by na to šel Microsoft jinak než v posledních verzích Windows 10 a Windows 8? Výsledek si představil filipínský designér, který odhalil odvážný, ale skutečně zdařilý návrh toho, jak by mohl Windows vypadat, kdyby se Microsoft odvázal a upustil uzdu fantazii.

Intenzivnější zapracování Fluent designu, se kterým firma přišla ještě před nějakým časem, by systému rozhodně prospělo. Místo několika ikon by se mohl tento designový jazyk odrazit na celém prostředí a nabídnout uživateli čistší Windows než kdykoliv předtím.

 

Změněné zobrazení nabídky Start, možnosti a nastavení by pomohly k jednoduššímu používání systému, který by oproti nynější „desítce“ nabídl přehlednější a průhlednější prvky. Filipínský designér ukázal ve svých videích i několik svých představ o aplikacích jako Kontakty, Hudba, ale také Průzkumníka s Fluent designem, které v jeho podání působí vyspělejší a modernější než to, co aktuálně nabízí Windows 10.

Všechny zahalené do jeho designového návrhu působí uhlazeněji a zčásti mohou připomínat i ovládání a prostředí jako ze smartphonů. Jednotlivé prvky ve spodní liště systému jsou od sebe odděleny stejně jako v startu a změny neobešly ani rychlé oznámení.

Pokud by se tedy Microsoft rozhodl chytit tohoto nebo podobného návrhu, věříme, že by tím mnoha uživatelů jen a jen potěšil. Jak se zamlouvá takový design Windowsu tobě?

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )