YouTube

Pravděpodobně každý fanoušek mobilních technologií zná značku HTC.

Letos společnost slaví 22. narozeniny, přičemž za tento dlouhý čas má na svém kontě několik úspěchů, ale i pádů. Z HTC se stal jeden z nejlepších výrobců smartphonů, ale nyní se jaksi z trhu stáhl a není o něm slyšet tak často, jak jsme možná byli zvyklí.

HTC bylo založeno v roce 1997 na Taiwanu. Společnost se zpočátku zabývala hlavě výrobou malých přenosných počítačů (PDA zařízení). Rok po založení jim hrozil krach. Bylo to hlavně proto, že se se svými zařízeními nevěděli dostatečně prosadit na trhu. Zabránili jí v tom především firmy jako Dell či HP, které v té době ovládali trh s těmito zařízeními.

Změna kurzu směrem k smartphonům

Později se HTC začalo zaměřovat na výrobu smartphonů, přičemž se podílelo i na spoluzaložení aliance Open Handset Alliance, která spojuje výrobce mobilních telefonů a operátorů mobilních sítí za účelem vývoje operačního systému Android. V roce 2005 byl představen vůbec první 3G smartphone na světě s názvem Qtek 9000, no označovaný byl také jako HTC Universal. Zařízení pracovalo s operačním systémem Windows Mobile, 64 MB pamětí RAM a přítomen byl i fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx.

V roce 2007 společnost představila první smartphone na světě s dotykovým displejem HTC Touch. Toto zařízení také běželo na systému Windows Mobile, ale paměť RAM byla na úrovni 64 MB nebo 128 MB. Fotoaparát dostal větší rozlišení, které se dostalo na 2 Mpx, přičemž nechyběla možnost natáčet videa.

HTC Dream alebo T-Mobile G1, Wikimedia

O rok později HTC představilo první smartphone na světě, který pracoval se systémem Android. Smartphone HTC Dream ve světě prodávala společnost T-Mobile, přičemž v mnoha zemích byl označován jako T-Mobile G1. Paměť RAM byla na úrovni 192 MB a fotoaparát měl rozlišení 3,15 Mpx. Telefon měl k dispozici také výsuvnou QWERTY klávesnici a Android 1.6 Donut.

Marketingová kampaň a prestižní výroba pro Google

HTC se postupně začalo věnovat výrobě smartphonů s operačním systémem Android, ale i nadále dodávalo ty se systémem Windows Mobile. Nejznámější byly především HTC Touch HD, HTC Touch Pro, či HTC Touch Pro 2. V říjnu 2010 společnost představila slogan „quietly brilliant“ a spustila první celosvětovou reklamní kampaň. V témže roce prodalo HTC více než 24,6 milionu smartphonů, což představovalo nárůst o 111% oproti předchozímu roku. V únoru 2011 dostalo HTC ocenění výrobce smartphonů roku. V dubnu téhož roku dokonce společnost předběhla ve výrobě smartphonů Nokii a zařadila se tak na třetí místo za společnostmi Apple a Samsung.

HTC se dokonce podařilo předjet ve výrobě smartphonů slavnou Nokii, Pixabay

HTC pokročit a všiml si to i technologický gigant Google, který požádal HTC o výrobu svého prvního smartphonu, který dostal název Nexus One. Zajímavostí tohoto zařízení bylo hlavně to, že pracoval s čistým Androidem bez jakékoliv nástavby. O něco později HTC představilo první smartphone s podporou 4G s názvem HTC Evo, za kterým následovaly zařízení jako HTC Legend či HTC Desire.

Velmi oblíbeným v našich končinách se stal smartphone HTC Wildfire, který byl dostupný i u našich operátorů. Smartphone disponoval 5 MPx fotoaparátem, což bylo na tu dobu vysoké číslo, které lákalo. Později byl představen model HTC Desire Z s 1,5 GB paměti, operačním systémem Android a ochranným sklem Corning Gorilla Glass.

První vlastní smartphone od Google, který vyrobilo HTC, Wikimedia

Investice a spolupráce s Beats

V roce 2011 se HTC rozhodlo investovat i do jiných společností, což jim mělo zajistit ještě lepší pozici na trhu a konkurenční výhodu. Nejdříve koupilo společnost Dashwire za 18,5 milionu dolarů a také získalo 51-procentní podíl ve společnosti Beats Electronics na základě strategického partnerství. Tato spolupráce umožňovala HTC vylepšit audio systém ve svých smartphonech, přičemž některé modely byly dokonce prodávány se sluchátky Beats.

Představeny byly smartphony HTC Chacha, HTC Salsa či velmi oblíbený HTC EVO 3D. Už ze samotného názvu vyplývá, že šlo o první smartphone s 3D displejem, který dokázal zobrazit obsah bez použití 3D brýlí. Tento model žal úspěch i na Slovensku a to díky jeho výborným specifikacím. Disponoval 4,3-palcovým displejem, dvoujádrovým procesorem, operačním systémem Android či 1 GB pamětí RAM.

HTC EVO 3D byl vůbec první smartphone, který dokázal zobrazit 3D obsah bez použití brýlí, SITA

Rok 2012 přinesl první smartphone s Full HD displejem, který nepředstavil nikdo jiný než HTC. Šlo o model HTC Butterfly s 5-palcovým displejem, 8 Mpx fotoaparátem, Full HD videem, 2 GB pamětí RAM a operačním systémem Android 4.1.1 Jelly Bean. HTC se nevyhnulo ani patentovým sporům, ale ty nebyly až v takovém rozsahu, jak staré známé spory mezi společnostmi Apple a Samsung. Apple sice obvinilo HTC z porušení určitých z jeho patentů, ale tchajwanský výrobce naopak obvinil Apple a celé to skončilo tím, že podepsali dohodu o licenčním využívání patentů na dobu 10 let. Podmínky této dohody však zůstaly důvěrné.

V roce 2013 debutovala nová marketingová kampaň „Here ‚s To Change“, jejíž tváří byl známý herec Robert Downey Jr., který podepsal dvouletou smlouvu. Ve stejném roce společnost oznámila, že prodává svůj podíl v Beats Electronics.

Od roku 2013 až po rok 2015 HTC představilo modely série HTC One, která získala řadu ocenění. Konkrétně šlo o modely One M7, One M8 a One M9. V těchto modelech přineslo HTC i dosud nevídanou novinku v oblasti fotoaparátů. Představena byla technologie takzvaných Ultra Pixelů, které měly zajistit kvalitnější fotografie hlavně během horších světelných podmínek.

Série HTC One si získala mnoho fanoušků hlavně díky kvalitnímu zpracování a výborným specifikacím, SITA

Dalším prvkem, který byl velmi zajímavý, bylo osazení audio systému HTC BoomSound, který ještě těžil ze spolupráce s Beats Electronics. Prodeje však nebyly takové, jaké se očekávaly a tržby klesly až o 98,1% ve srovnání s předchozím rokem 2012. Hlavním faktorem, který ovlivnil propad tržeb, mělo být představení konkurenčních modelů Samsung Galaxy S4 a Apple iPhone 5 a 5S.

Překvapení v podobě virtuálních brýlí

V roce 2015 představilo HTC ve spolupráci se společností Valve Corporation virtuální brýle HTC Vive. V listopadu 2016 HTC oznámilo, že prodalo až 140 tisíc kusů brýlí, což překvapilo nejednoho technologického nadšence, do teď se HTC ničemu podobnému nevěnovalo. Brýle sklidily velký úspěch hlavně díky jejich kvalitě, ale většinu lidí odradila cena, která se začínala na částce 20 000 korun.

SITA

V roce 2017 HTC představilo špičkový smartphone HTC U11, který byl odolný vůči vodě či prachu a navíc poskytoval 5,5-palcovou úhlopříčku a QHD rozlišení, BoomSound reproduktory, 4 GB paměť RAM či 12 Mpx fotoaparát s Ultra Pixel 3 technologií. O rok později to HTC zkusilo ještě s dalším modelem U12, který nabízel 6-palcový LCD displej, 6 GB paměť RAM, duální fotoaparát s rozlišením 16 Mpx a 5 Mpx a výbornou cenu pod 10 000 korun. Spolu s ním byly vyrobeny také další verze jako HTC U12 Life, zda HTC U12 Plus, no velký úspěch neslavili.

Úspěch bohužel nepřinesl ani model U12 Plus, SITA

Bohužel, i přes tyto parametry se z HTC U11 nestal bestseller, nakolik Samsung a Apple už měli vypracovaný velmi solidní náskok. Navíc se k těmto výrobcům začal prodírat čínský gigant Huawei, což vedlo k definitivnímu vytlačení HTC z trhu mobilních zařízení.

Budoucnost spojená s virtuální realitou

Začátkem roku 2019 představilo HTC na CES 2019 nový headset pro virtuální realitu s názvem HTC Vive Cosmos. Novinka je zajímavá tím, že se k počítači či smartphonu bude připojovat bezdrátově. Poskytnout má hlavně perfektní obraz a dokonalý zážitek z virtuální reality. Do prodeje se dostane počátkem října 2019, přičemž cena v předprodeji začíná na hodnotě 21 000 korun.

HTC se začalo věnovat především virtuální realitě, umělé inteligenci a dalším technologickým oblastem, SITA

V současnosti se HTC soustřeďuje na vývoj produktů a spolupráce v oblastech her, blockchainu, umělé inteligence, strojového učení či virtuální reality. HTC zaznamenalo za svou nepříliš dlouhou historii množství prvenství, které do určité míry určovaly směrování mobilních technologií. Je velká škoda, že značka v podstatě zmizela z trhu mobilních zařízení, protože většina z jejich modelů patřila mezi špičku, která si vždy dokázala najít své fanoušky.

Historie společnosti HTC je zajímavá, ale faktem je, že společnosti jako Samsung, Apple či Huawei mají aktuálně neuvěřitelný náskok, který by se jen těžko doháněl. HTC se soustřeďuje oblastí virtuální reality, kde jí to evidentně jde, přesto se může stát cokoliv, a proto není vyloučeno, že nás HTC za nějaký čas překvapí svým novým smartphonem.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )