Leonardo da Vinci [Public domain]

Vědci pravděpodobně odhalili, proč skleněná koule na obraze Spasitel světa od Leonarda da Vinciho nevykazuje žádné známky lomu světla.

Nejslavnější renesanční malíř a autor obrazu Mona Lisa, Leonardo da Vinci, namaloval kolem roku 1500 i obraz Spasitel světa (Salvator Mundi). Kristus na obraze drží ve své levé ruce skleněnou kouli, která má symbolizovat celý svět. Historici umění, jakož i vědci, si nevěděli vysvětlit, proč při pohledu na kouli není zobrazen lom světla, protože ví, že da Vinci studoval i optiku, a tak v této oblasti musel mít patřičné znalosti.

Odpověď se podařila zjistit až pomocí počítačových modelů vytvořených vědeckým týmem z Kalifornské univerzity. Ježíš totiž nedrží v ruce plnou skleněnou kouli, ale dutou, uvádí portál Science Alert.

To, že jde o dutou kouli, měli jako jednu z možných hypotéz někteří historici umění. Tu potvrdil až 3D model malby a vědci díky němu dokázali, že da Vinci na malbě zobrazil skutečně dutou kouli.

Leonardo da Vinci [Public domain]
Kristova roucha za koulí tak není zdeformované ani zvětšené, zatímco na kouli je možno vidět tři bílé skvrny. Stíny v obraze ukazují, že zdroj světla na scénu přichází shora, ale nachází se tam také obecně rozptýlené světlo, které dopadá na předmět malby.

Na základě výpočtů vědci zjistili, že koule měla poloměr 6,8 centimetru a tloušťka skla nebyla větší než 1,3 milimetru. Analýza také zjistila, že koule se nacházela 25 centimetrů před objektem malby.

Leonardo da Vinci měl znalosti z optiky a věděl, že světlo se při přechodu přes sklo určitým způsobem deformuje. To ostatně vidět i na této malbě, protože sice roucho není za koulí zdeformované, ale jsou tam jisté změny, které se vytvoří přechodem světla přes dutou kouli. Skleněná koule je tedy zobrazena přesně a obraz potvrzuje, že da Vinci měl skvělé znalosti optiky, které dokázal přetavit i do svého obrazu.

„Tato analýza dokazuje, že Leonardo da Vinci rozuměl optickým vlastnostem dutých koulí a jak zabránit rušivým optickým zkreslením při zobrazování záhybů pláště na obraze,“ vysvětlili vědci ve svém článku zveřejněném na webu arxiv.org.

Obraz Spasitel světa namaloval Leonardo da Vinci přibližně v roce 1500 a je to olejomalba na ořechovém dřevě. V listopadu 2017 byl obraz vydražen v New Yorku aukční společností Christie ‚s za 450,3 milionu dolarů (přibližně 9,6 miliard korun).

(AP Photo/Julie Jacobson)

Koupil ho korunní princ Saudské Arábie Mohammad bin Salman. O tom, kde se ale přesně obraz nachází, se vedou pouze dohady. V červnu 2019 se objevila zpráva, že se nachází na bin Salmanovej luxusní jachtě, v říjnu se zase objevila zpráva, že obraz může být uložen ve Švýcarsku.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )