Foto: Pixabay/ Flickr (Will Folsom)

Ruská stanice UVB-76 je přezdívaná také bzučák.

Od roku 1973 vysílá ruská stanice s názvem UVB-76 dokola bzučivý zvuk na frekvenci 4 625 kHz. Občas je tento zvuk přerušen kódovanou zprávou v ruštině. To, jakou funkci stanice má, a proč vůbec existuje, pravděpodobně kromě ruské armády neví nikdo. Existují pouze dohady a spekulace.

První vysílání začalo již v zmíněném roce 1973. Její přezdívka Buzzer, tedy bzučák je příznačná kvůli vydávanému zvuku. Později bylo zjištěno, že zvuk pocházel z městečka Povarovo, které se nachází nedaleko Moskvy. Stanice však od roku, kdy začala vysílat, vícekrát změnila své místo.

Jak informuje zive.cz, v roce 2010 byl signál zachycen při Petrohradě, v roce 2015 zase z oblasti u Moskvy. Mnozí se ale ptají, proč vůbec tato stanice existuje a na co slouží.

V roce 2011 přezkoumala skupina urbexerů opuštěnou vojenskou stanici v Povarove. Našli tam údajně deník, který potvrdil, že stanice vysílala signál na frekvenci 4 625 kHz.

Foto: Flickr (Will Folsom)

Rusko se nikdy k existenci či k funkci této stanice nevyjádřilo, což jí dodává na tajemnosti. Nejpravděpodobnější důvod proč vysílá na této frekvenci, je přitom prostý. Frekvenci chce takovým stylem zajistit, aby ji nikdo jiný nevyužíval a měli ji k dispozici.

Méně pravděpodobné teorie hovoří o pozorování změn v ionosféře či dokonce, že jde o spouštěč jaderných zbraní. V případě, že by bylo Rusko zničené a signál by zanikl, jaderné střely by se odpálili na již předem stanovené místa. Tato teorie je ale spíše konspirací.

Občas je monotónní signál přerušen hlášením v ruštině. Jde zpravidla o kódové hlášení využívající hláskovací tabulku. Tyto zprávy byly nejprve výjimečné, ale od roku 2010 se jejich frekvence zvýšila. 17. října 2016 vysílala stanice UVB-76 nejméně 18 různých zpráv za méně než 24 hodin.

Zprávy obvykle čte muž, jen výjimečně je to žena. Kromě zpráv se někdy ozývají i zvláštní zvuky v pozadí, jako je například přesouvání nábytku či rozhovory. To naznačuje, že zprávy jsou vysílány pomocí mikrofonu a živě. Někdy jsou zvuky ve vysílání až děsivé, jednou tam dokonce zazněl ženský křik.

Stanice UVB-76 tak i po desetiletích stále zůstává záhadou. Její zvuk můžete poslouchat i nyní živě a pokud budete mít štěstí, možná zachytíte i zprávu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )