Foto: Gross Domestic Product

Banksy se stal člověkem známým nejen ve světě umění, ale i ve světě politiky.

Na veřejnosti se prezentuje pouze svými díly. Ty jsou však skutečně provokativní a nejednou vyvolávají bouřlivé diskuse. Přibližně před rokem například šokoval svět tím, že jedno ze svých zarámovaných děl v hodnotě více než milion dolarů, Dívka s červeným balónem, nechal zeskartovat na aukci.

Banksy otevírá novou výstavu

Jak však uvádí portál Bored Panda, tentokrát Banksy žádné ze svých děl nezničil, ba právě naopak, vytvořil v londýnské části Croydon rovnou celý dystopický obchod. Bohužel důvod k vytvoření nového díla nebyl poetický. Známý umělec musel takovýmto způsobem obhájit svou značku, dostal se totiž do soudní potyčky s firmou zaměřenou na výrobu pohlednic.

Na ulici Church Street se objevil obchod s názvem Gross Domestic Product – GDP (v překladu Hrubý domácí produkt). Uměleckou instalaci si budete moci prohlédnout během následujících dvou týdnů a sestává z děl vystavených v několika výlohách. Do výstavních prostor nebude možné vstoupit, zájemci si však budou moci po jejím ukončení některé kousky zakoupit online. Na prodej budou například rohožky, na kterých ušití si Banksy najal pracovní sílu z řeckého zádržného tábora.

Prodejem díl pomůže aktivistce

Kromě toho, ze získaných financí plánuje umělec zajistit novou loď aktivistce Pii Klempové. Té loď zabavila italská vláda poté, co přes zákaz pomáhala nelegálním migrantům ve Středomoří zachránit se před utonutím. Aby bylo jasné, že za výstavu je zodpovědný právě Banksy, vystavuje v ní i několik děl, které jeho fanoušci poznají už na první pohled.

Součástí GDP je například ohnisko, které bylo původně vystaveno v Palestině v rámci projektu Walled Off Hotel. Dalším vystaveným kouskem je vesta Union Jack, která má člověka ochránit před pobodán, a kterou měl na Glastonbury festivalu oblečenou hudebník Stormzy.

Soudní spor

Co s tím vším má společného firma prodávající pohlednice? Nuž, ta se snaží si Banksyho značku přivlastnit, aby mohli legálně prodávat zboží s potiskem představující jeho tvorbu. Banksy se však nedostavil k soudnímu jednání. Zastupuje ho však právník Mark Stephens, který mimo jiné založil i organizaci Design and Artists Copyright Society.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Going, going, gone…

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),

Bohužel, Banksy se do náročné situace dostal zejména následkem toho, že sám produkty pod svou značkou neprodává a zákon káže, že pokud tak nečiní tvůrce značky, může tento úkol probrat někdo jiný. Banksy se proto rozhodl, že přece se tvorby produktů chopí, i když z toho umělec příliš nadšený není.

Bored Panda
0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )