Diego Velázquez [Public domain], via Wikimedia Commons/Luca Giordano [Public domain], via Wikimedia Commons

Zdají se vám staří panovníci na zachovaných malbách oškliví?

Nebude to jen vaším pocitem, oni oškliví opravdu byli. Vědci tvrdí, že staletí incestních sňatků mezi panovníky zapříčinilo deformitu obličeje mezi evropskými panovníky známou jako „Habsburská čelist“.

„Habsburská monarchie byla jednou z nejvlivnějších v Evropě, ale stala se obětí incestního manželství, které nakonec dospěli do stádia, že poslední habsburský panovník Karel II., Nedokázal zplodit potomka,“ uvedl profesor Roman Vilas z univerzity v Santiago de Compostela.

To, že kvůli sňatkům v rodině nemohl mít Karel II dítě je známo, avšak dosud žádná studie spolehlivě neprokázala, že i výrazná deformita obličeje byla spojena s incestem.

Habsburská čelist se odborně nazývá mandibulární prognatizmus a způsobuje, že dolní čelist výrazně vyčnívá z obličeje. Tato porucha ovlivnila mnoha španělských a rakouských panovníků a jejich manželky, kteří se prostřednictvím incestu snažili zajistit „čistotu“ své krve a udržet moc v rodině.

„Poprvé ukazujeme, že existuje jasný vztah mezi incestem a objevením habsburské čelisti,“ uvedl profesor Vilas a dodává, že habsburská dynastie pro vědce sloužila jako lidská laboratoř na incesty, jelikož jeho rozsah zde byl obrovský.

Karol II. Obraz: Juan Carreño de Miranda [Public domain], via Wikimedia Commons
Během studie zveřejněné v Annals of Human Biology, přizvali vědci také 10 chirurgů specializujících se na obličej, kteří pomocí 66 portrétů zkoumali 15 členů habsburské dynastie. Navzdory rozdílům v uměleckém stylu jsou portréty charakterizovány realistickým přístupem k lidské tváři, což jim dalo dobrý základ pro výzkum.

Lékaři měli za úkol diagnostikovat 11 znaků mandibulárního prognatizmu a také 7 znaků maxilárního deficitu, ze kterého nejvýraznějším projevem je převislá špička nosu a velké spodní rty. Chirurgové následně každého člena habsburské rodiny obodovali.

Marie Burgundská, která se dostala do rodiny v roce 1477 vykazovala nejmenší stupeň z obou zkoumaných vlastností. Habsburská čelist byla nejvýraznější u Filipa IV., Který byl až do roku 1665 španělským králem. Maxilární deficit byl diagnostikován v největší míře u pěti členy rodiny, včetně Karla II.

Filip IV. Obraz: Diego Velázquez [Public domain], via Wikimedia Commons
Vědci zjistili korelaci mezi těmito dvěma vlastnostmi a spekulovali o tom, že mají genetický základ. Na základě výzkumu rodokmenu, který zahrnoval až 6 000 lidí, zkoumali 20 generací a zjistili silný vztah mezi incestem a habsburskou čelistí. Vztah k maxilárního deficitu byl také identifikován, ale pouze ve dvou ze sedmi zkoumaných znaků.

Příčina mezi incestem a deformitou obličeje ale zůstává nejasná. Autoři studie naznačují, že páření se mezi příbuznými zvyšuje pravděpodobnost, že potomek zdědí stejné formy genu od rodiče a tím pádem i zmíněnou deformitou.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )