Ilustračná foto: Unsplash (Nhia Moua)

Ztráta zubů je pro mnohé mimořádně děsivou záležitostí.

Zářivý úsměv s rovnými zuby je snem mnoha dospělých, většina lidí však dokonalým chrupem obdařena nebyla. Navíc, s přibývajícím věkem většina lidí o vlastní zuby přijde a na řadu přicházejí zubní náhrady. Ty se však možná již brzy stanou minulostí.

Stanou se zubní náhrady minulostí?

Jak uvádí portál Science Times, až čtvrtina dospělých jedinců začne po dosažení 74 let ztrácet své zuby. Řešením jsou zubní náhrady, ty jsou však nejednou nepohodlné a navíc, člověk se neustále mění, zubní náhrada však ne. Je proto nezbytné neustále investovat do nových, pohodlnějších a vyhovujících zubních náhrad. Zdá se však, že strach ze ztráty zubů se může již brzy stát minulostí. Vědci totiž pracují na technologii, díky níž dospělým jedincům budou moci dorůst ztracené zuby už do dvou měsíců.

Studie byla poprvé publikována ještě v srpnu v roce 2019 a odborníci se domnívají, že řešením jsou v tomto případě kmenové buňky jedince. Nový zub by měl dorůstat v ústní dutině, přímo na místě toho chybějícího, což znamená, že se mu přirozeně přizpůsobí i dásně člověka. Tato metoda má hned několik výhod, například, nebude nutné odebírat kmenové buňky mimo tělo člověka a nebude nutné ani vytvářet laboratorní podmínky, ve kterých zuby porostou.

Foto: Unsplash (Lesly Juarez)

To, že zuby z kmenových buněk je možné vypěstovat, dokázali vědci již před časem, zatím však tuto technologii nebylo možné zkoušet na lidech. Časopis Journal of Dental Research informuje, že metoda byla zatím testována na 22 potkanech. Po tom, co jim byl do ústní dutiny implantovaný růstový faktor, kostní tkáň se vytvořilo a plně zformovalo během dvou měsíců.

S novým úspěchem souvisí množství benefitů

Jde o velký úspěch, neboť toto je první případ, kdy se vědcům podařilo vytvořit strukturu připomínající zuby v živém organismu. Samozřejmě, s novým objevem souvisí množství benefitů a pokud se ukáže, že procedura je úspěšná i u lidí, bude to významný krok vpřed a průlom v oblasti medicíny. Navíc metoda by měla být finančně nenáročná, může tedy ušetřit nemalé finance pacientům, kteří si běžné zubní náhrady nemohou dovolit. Poměrně rychlé by mělo být i zotavení pacienta po provedení procedury a bude méně pravděpodobné, že organismus takový zub odmítne podobně, jak může odmítnout umělý implantát.

Naneštěstí, zřejmě ještě nějaký čas potrvá, než se nová metoda stane běžně dostupnou, například i u nás, na Slovensku. Pacienti se tedy zatím musí spoléhat na běžné zubní implantáty. Jejich aplikace je však nejednou bolestivá a jak jsme zmiňovali, hrozí, že tělo implantát odmítne.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )