Zachary McCune / Wikimedia Foundation

Byl bys ochoten platit za používání sociální sítě, která by byla kompletně bez reklam?

Tento koncept představuje nová sociální síť WT: Social. Její zakladatel Jimmy Wales si myslí, že 500 milionů lidí s tím problém mít nebude.

Na obzoru je nová sociální síť WT: Social. Jak upozorňuje portál ZDNet, stojí za ní spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales, který se rozhodl změnit zaběhnutý koncept sociálních sítí jako Facebook, Twitter a podobně. Nová síť jde proti proudu tradičních sociálních sítí s modely financovanými z reklam. Její byznys model bude založen na dobrovolných příspěvcích od uživatelů.

Sociální síť WT: Social bude zdarma, ale očekává příspěvky od dobrovolných dárců

Okamžitě však vyvstává otázka, zda budou uživatelé ochotni platit za něco, co byli zvyklí využívat zdarma. Jimmy Wales si ale myslí, že uživatelé budou ochotni zaplatit za sociální síť bez reklam, dezinformačních obsahu a bez rozhraní vytvořených na generování výnosů za kliknutí. Sociální síť bude na své financování využívat byznys model, který známe z Wikipedie.

Registrování se na sociální síti WT: Social je zdarma. Uživatel je ale zařazen na čekací listinu. Po uhradě poplatku je ale možné čekací listinu přeskočit.Zdroj: wt.social

Od uživatelů tedy bude požadovat dobrovolný příspěvek, který byl v Evropě stanoven na 300 korun měsíčně a 2300 korun v případě ročního předplatného. Aktuálně se lze na sociální síti registrovat, ale uživatel je zařazen na čekací listinu. Zaplacení výše uvedených poplatků je však okamžitě přístupné.

Stop dezinformacím a klamavým příspěvkům

Sociální síť měla k 6. listopadu 50 000 registrovaných uživatelů a k dnešnímu dni jich už má přes 80 000. Jimmy Wales si ale myslí, že koncept sociální sítě bez reklam a dezinformačního obsahu bude schopen přilákat více než 500 milionů uživatelů. Pro portál Financial Times na margo toho řekl, že: „Business model sociálních médií založený čistě na reklamě je problematický. Ukazuje se, že vítězem je obsah s nízkou kvalitou „.

 

Síla sociální sítě WT: Social má spočívat v síle komunity. Jimmy Wales tvrdí, že najímání moderátorů obsahu je neudržitelné, ale spoléhá se na samotnou komunitu. „Téměř všechno na platformě je možné editovat. To samo o sobě velmi motivuje k dobrému chování, protože pokud řeknete něco nevhodné, někdo to prostě vymaže „.

Bude tento byznys model úspěšný?

Samotný obsah tak bude ve velké míře moderovaný komunitou. Navíc sociální síť nebude upřednostňovat příspěvky s vyšší interakcí a servírovat příspěvky „na míru“ podobně jako například Facebook.

Bude fungovat podobně jako Reddit díky tlačítku „Upvote“, které doporučí daný příspěvek dalším uživatelům. Zda bude tento model sociální sítě fungovat ukáže až čas, ale jde o skutečně zajímavou alternativu ke zaběhnutým sociálním sítím.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )