Pixabay

Vědci objevili ve vesmíru miliony let vzdálenou erupci, vysílající enormní množství energie.

Toto zjištění zapsali do astrofyzikálního deníku, kde ho přirovnávají k Velkému třesku.

Astrofyzici zjistili, že ke kolosální explozi došlo 390 milionů světelných let od Země a považují ji za něco nevídané. K takovému velkému uvolnění energie způsobené supermasivní černou dírou nedochází běžně. Erupce údajně za sebou zanechala obrovskou spoušť v galaxii Ophiuchus.

Spoluautorka studie, Melanie Johnstnon-Hollit, pro BBC News uvedla: ,,Popsat tuto explozi slovy je opravdu náročné. Co mohu říci je, že pokud by tato exploze pokračovala každých 240 miliónů let, tak by to bylo jako kdyby vybuchovalo 20 miliard bilionů megatun TNT, každou tisícinu sekundy po následujících 240 miliónů let. A to je … hodně. „

Wikipedia

Vědci nejprve zpochybňovali teorie o černé díře, protože šlo o opravdu obrovský úkaz. Pravdivost však potvrdily nízkofrekvenční teleskopické data z MWA (Murchison WIDEFIELD Array) v Austrálii a GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) v Indii. ,,Nejprve byl objekt sledován rentgenovým teleskopem Chandra, který naznačoval nesrovnalosti v galaktickém clusteru. Šlo však o extrémně velký objekt, a tak to tým vědců odmítl a svrhl ze stolu,“ tvrdí ředitel MWA.

Když se však výzkumníci vrátili k tajemnému úkazu s nízkofrekvenčním teleskopem, zjistili, že vesmírná dutina je naplněna extrémním množstvím energie. Takové množství energie, nasbírané v černé díře až 5-násobně překonává předchozího rekordéru, cluster známý jako MS 0735+74.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )