Foto: Space X

Raketa Falcon 9 dnes vynesla na oběžnou dráhu dalších 60 družic chystané sítě Starlink.

Americká společnost SpaceX tak udělala další úspěšný krok k vybudování satelitního systému, který má umožnit vysokorychlostní přístup k internetu z kteréhokoli místa na Zemi.

Firma SpaceX při dnešním letu dosáhla i dalších úspěchů, připomněl server Spaceflightnow.com. Především poprvé využila aerodynamický kryt nákladního prostoru, který už má za sebou jeden transport do vesmíru. Kromě toho se společnosti už po pětačtyřicáté podařilo zdárně přistát s prvním stupněm nosné rakety Falcon 9.

SpaceX se snaží opětovným používáním některých částí raket snížit celkové náklady letů do vesmíru. Pro dnes použitý první stupeň to už například byla čtvrtá kosmická nákladní mise.

Falcon 9 dnes nejprve vynesl družice na předběžnou oběžnou dráhu ve výšce 280 kilometrů nad Zemí. Aparáty se pak oddělily a s využitím vlastního pohonu zamířily na své určené operační orbity, které se nacházejí 550 kilometrů nad zemským povrchem. Vlastním motorem satelity dokážou upravovat oběžnou dráhu a udržovat polohu.

Zabudované sledovací navigační systémy umožňují společnosti SpaceX přesné zaměření družic. Firma rovněž tvrdí, že aparáty tvořící Starlink dokážou sledovat trosky na oběžné dráze a díky tomu se autonomně vyhýbat kolizím.

Prvních šest desítek satelitů Starlink se dostalo na oběžnou dráhu letos v květnu. Síť má tvořit až 12.000 satelitů, později ale možná i více.

SpaceX doufá, že se satelitní síť Starlink stane klíčovým zdrojem financování větších vesmírných projektů, jako je například plán kolonizovat Mars. „Myslíme si, že toto je základní kámen na cestě k založení soběstačného města na Marsu a základny na Měsíci,“ řekl zakladatel a šéf firmy Elon Musk v květnu krátce před zahájením realizace satelitového projektu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )