Foto: Anil1956 at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons

Podle nového výzkumu mrtvoly nemusí vždy "odpočívat v pokoji".

Možná jste i vy viděli post-apokalyptický hororový seriál Živí mrtví (The Walking Dead), kde se světem pohybují masožravé zombie. I když to je jen velká fikce, pohybující se mrtvoly nejsou ničím neobvyklým. Alespoň tak to tvrdí forenzní vědci z australské univerzity Central Queensland. O zajímavém pozorování informuje portál Science Alert.

Vědci zjistili, že mrtvoly dokáží i rok po své smrti významně změnit místo, kde se nacházejí. To může být zásadní při vyšetřování zločinů. Takové zjištění uskutečnily díky farmě na mrtvoly. Jde o místo, kde jsou mrtvoly lidí umístěny v různých polohách a na různých místech, aby vědci dokázali pozorovat, jaké změny na tělech se v průběhu času stanou.

Na překvapivý objev „pohybujících se mrtvol“ přišli díky časosběrným fotoaparátům. Ty byly na mrtvoly namířeny po dobu 17 měsíců a snímek vyhotovili každých 30 minut během dne. A po celou tu dobu byly mrtvoly v pohybu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Melissa (@osteology_and_me),

„Zjistili jsme, že například ramena se výrazně pohybovala. Nejprve začaly klesat dolů a nakonec skončily vedle těla“ řekla lékařka Alyson Wilson z univerzity Central Queensland.

Některé větší pohyby očekávali vědci ve velmi časných stádiích po smrti, ale to, že pohyby pokračovaly po celou dobu zaznamenávání, je překvapilo. Podle Wilsonovy tyto pohyby souvisí s procesem rozkladu, kdy se tělo mumifikoval a vaziva vysychají.

„Tato zjištění jsou velmi významné při vyšetřování,“ řekla Wilsonová. Ve skutečnosti by to mohlo změnit způsob, jakým vědci analyzují a interpretují scény zločinů a to zejména tehdy, pokud mrtvoly najdou až po několika měsících.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa VERY RANDOM MODE (@veryrandommode),

Až dosud neexistoval důkaz o tom, že mrtvola se po smrti dokáže hýbat, pokud s ní nemanipulují například lidé či zvířata. Forenzní detektivové předpokládali, že pokud najdou mrtvolu v jisté pozici, ta je shodná s tou, v jaké byla v době smrti. To už teď ale platit nemusí.

Tým vědců sestavil také bodový systém pohybů a přidělil je k časosběrným záběrům. Vytvářejí tak forenzní nástroj, který by se v budoucnu mohl použít k analýze trestných činů s lepší přesností než je to dnes. Na to bude ale třeba provést ještě další pozorování a hlavně s větším počtem mrtvol.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )