Dylan Tallchief/YouTube

Určitě se už každý z nás setkal s Excelem, kancelářskou aplikací Microsoftu určenou především na tvorbu tabulek, grafů a přehledů analýz se zpracováním dat, která je tu s námi už dlouhá léta.

Kromě toho se ukázalo, že dokáže posloužit i jako program na tvorbu různých melodií. Koho by to však napadlo? Postaral se o to YouTuber, který proměnil Excel aplikaci na studio pro skládání hudby. Využít se dá i v dalších a mnohem profesionálnějších aplikacích, informuje The Verge.

YouTuber jménem Dylan Tallchief se dostal do pozornosti ještě na podzim minulého roku, kdy vytvořil v prostředí této Office aplikace beat s bubny pomocí nástrojů, které tato aplikace nabízí a pomohl si i programováním.

Jistěže, za takovým projektem stálo mnoho námahy, dokud se Dylan dopracoval k požadovanému výsledku. Pokud se ti však takový bubnovací nástroj v Excelu nechce vytvořit, může si ho jednoduše stáhnout na tomto odkazu, informuje DJMag. Dostupný je ale pouze pro Windows a pro přehrávání si nezapomeň povolit v programu makra.

Z Excelu se stalo prostředí na tvorbu retro melodií

Po tomto projektu však přišel na řadu další, který také využívá Excel, ale tentokrát pro vytváření elektronické hudby, melodie, která připomíná znělky v hrách z 80-tých let. Dylan dokonce pojmenoval toto prostředí jako xlStudio a vytvořil v něm melodii z písničky „Take On Me“ od norské hudební skupiny a-ha. I v tomto případě si projekt vyžádal spoustu práce a úprav. Ve výsledku se mu však podařilo vytvořit další skvělý nástroj přímo v Excelu, kterému přiřadil i několik tlačítek pro ovládání přehrávání.

 

Projekty je dokonce možné exportovat i ve formátu „.als“, díky čemuž se dají otevřít v profesionálních aplikacích na tvorbu hudby jako například Ableton. Každá skladba má přitom submenu, ve kterém je možné nastavovat hlasitost nástroje, zvuk a navíc, melodie mohou být zapsány samostatně, čímž se dají upravovat jednotlivé noty.

Program má však stále jisté omezení a nedokáže například zpracovat plunge-iny. Ačkoli nefunguje jako samostatný digitální software na tvorbu audia, může posloužit k vytváření jednoduchých melodií. I tento další projekt si můžeš ve svém Excelu spustit po stažení na tomto odkazu.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )