Škoda

Mladoboleslavská automobilka před pár dny představila svůj nejnovější počin, který sice nepřinesl velkou revoluci, ale překvapil velkými vylepšeními v oblasti technologií a opět zvyšuje laťku střední třídy na vyšší úroveň.

V tomto modelu se však setkáme i s množstvím jednoduchých řešení ve smyslu motta „Simply Clever“, které nabízejí drobné, ale užitečné možnosti. Nejnovější Škoda Octavia dostala i moderní USB-C vstupy, přičemž jeden z nich je primárně určen pro napájení autokamery. Bude však užitečný pro všechny?

Představení nejnovější generace modelu Octavia se neslo i při vzpomínce na vznik úplně prvního modelu v roce 1959. Za 60 let od prvního uvedení Octavie jsme se dočkali několika dalších generací. Právě předevčírem však přišel čas na premiéru 4. generace tohoto modelu, který se prezentoval s novým designem, vylepšenou nabídkou motorů a množstvím nových technologií. Právě ty jsou hlavním lákadlem nové Octavie, která si několik důležitých prvků převzala i od koncernového Golfu.

Jednoduché a užitečné řešení v podání Škody

Novinka z Mladé Boleslavi však vynikne i svými užitečnými řešeními, které posádce zpříjemní jízdu a používání automobilu. Slogan „Simply Clever“ tedy v Octavii nové generace naplnil očekávání a výrobce do auta přidal několik šikovných možností pro odkládání věcí.

Potěší i taková obyčejná škrabka na okna schovaná v přihrádce u nádrže, smetáček na sníh v dveřích spolujezdce či deštník skrytý v dveřích řidiče. Právě takové důležité drobnosti potěší mnohých budoucích majitelů. Škoda ale vnímá i stále častější využívání autokamer, které řidiči používají k natáčení záběrů z cest.

Škoda

Instalace takové kamery není vůbec složitá, ale mnozí jsou stále odkázáni na napájení prostřednictvím klasického USB-A vstupu či dokonce elektrické zásuvky pro autozapalovač. Nová Octavia proto dostala nenápadný a moderní USB-C vstup pro tento účel přímo při zpětném zrcátku v interiéru. Jde přitom o jedinečné řešení, s jakým se nesetkáme ani v konkurenčních koncernových modelech.

USB-C pro Autokameru v nové Octavii bohužel nevyužijí všichni řidiči

I taková drobnost tak dokáže potěšit majitele tohoto vozu, který již nebude muset trpět visací kabel nebo ho skrývat pod čalounění sloupků. Škodovka při tomto detailu ukázala, že jí není lhostejné ani používání autokamer. Jak však mnozí dobře víme, tato zařízení nejsou v některých evropských zemích povoleny. Zatímco na Slovensku či v Česku je jejich používání legální a není trestáno žádnými pokutami, v takovém Rakousku je již situace zcela jiná.

Matúš Mitro/FonTech

Tato země zcela zakázala používání autokamer. Řidičům při policejní kontrole hrozí za užívání Autokamery pokuta ve výši až 250 000 korun. Tyto kamery jsou v Rakousku povoleny pouze na jiné osobní účely, ale dokázat takové jednání bývá nejednou složité. I řidiči ze zahraničí tak mohou doplatit na rakouské zákony a pokud je zastaví hlídka, pokutě se s Autokamerou na čelním skle nemusí vyhnout. Rakousko však není jedinou zemí s takovým nařízením. Autokamery jsou zcela zakázány i v Portugalsku a Lucembursku.

Některé evropské země Autokamery povolují. Mají však několik podmínek

V takovém Německu jsou povoleny, avšak nahrávky z cest nesmějí být sdíleny na internetu a sociálních sítích, protože videa s nahrávkami osob či poznávacími značkami aut mohou porušovat zákony o ochraně osobních údajů a soukromí lidí. Mnohé další země jako Švédsko, Francie, Švýcarsko či Holandsko Autokamery povolují, ale s několika podmínkami, které se většinou týkají zákazu publikování záznamů na internetu a natáčení pouze pro osobní účely, informuje ViaTech.

Xiaomi

Norsko má při používání Autokamer pouze jedinou podmínku, a to, aby byla nainstalována na místě, kde nebude bránit řidičům ve výhledu na cestu. Přestože jsou tak u nás Autokamery běžnou součástí výbavy v mnoha autech, některé země je zakazují, a proto je lepší, pokud toto zařízení před cestou do sousedního Rakouska odstraníš z čelního skla. Zároveň se však opět vracíme k nové Škodě Octavia, která s vestavěným USB-C portem poskytuje lepší možnost pro napájení tohoto doplňku do auta.

Nový USB standard se usídluje i v nových autech

Je chvályhodné, že se automobilka rozhodla přinést nový USB-C i k čelnímu sklu, ale s velkou pravděpodobností ho nevyužijí řidiči v již zmíněných zemích, které nahrávání videí těmito zařízeními netolerují.

Škoda

Výrobce už tedy nevyužívá staré USB-A či jiné starší standarty a místo nich v jeho nových autech najdeme toto moderní USB-C, které se může nacházet i při bezdrátové nabíječce pro smartphony a vedle zásuvky v zadní části interiéru.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )