Pixabay (Úprava redakcie)

O Rusku se mluví jako o zemi neomezených možností, což se zřejmě snaží dokázat i páni v parlamentu.

Ruská Duma totiž před pár měsíci schválila zákon, který říká, že smart zařízení, jako například smartphony, tablety či televizory, budou muset mít nainstalovaný ruský software, informoval portál BBC.

Samotný zákon však není až tak bizarnost, ruský parlament toto schválení odůvodnil slovy, že chce dát svým obyvatelům na výběr, zda se rozhodnou používat předinstalované aplikace ze západu, nebo sáhnou po ruské alternativě. Zákon se totiž týká samotných aplikací, které výrobci zařízení předinstalují. Nařízení, které vstoupí v platnost v červenci 2020, bude od výrobců smart zařízení požadovat, aby ke každé předinstalované aplikaci přidali i její ruskou alternativu v případě, bude-li tato alternativa existovat.

Pixabay

V uplynulých dnech ale parlament přijal další zákon týkající se předinstalovaných aplikací obecně, který hovoří o tom, jak by měly tyto aplikace „vypadat“. Právě zde začíná tento zákon nabírat na bizarnosti. Jak informuje Gizmodo, Rusko chce po výrobcích, aby do svých smart zařízení instalovali aplikace, které budou podporovat tradiční ruské a morální hodnoty. Předinstalované aplikace dále musí „formovat tradičního ruského ducha“ a zároveň musí být populární a bezpečné. Duma se ale nevyjádřila, jaké hodnoty má konkrétně na mysli.

Už při prvním zákonu o instalování ruských alternativ aplikací s ním Asociace obchodních společností a výrobců domácí techniky a počítačů striktně nesouhlasila, a vyjádřila se, že do některých zařízení prostě nebude možné nainstalovat ruské aplikace. Z tohoto důvodu se mohou mezinárodní technologické společnosti rozhodnout vzdát se tamního trhu. První společnost, která by mohla na základě těchto zákonů zastavit prodej svých zařízení, je Apple, který jistě nebude upravovat nabídku aplikací v iOS na základě nějakých státních nařízení.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )