Screenshot / YouTube

Závody ve zbrojení mezi Spojenými státy a Ruskem přetrvávají už od konce 2. světové války.

Během studené války se uzavíraly a následně porušovaly různé dohody o nezbrojení či likvidaci zbraní a i když se dnes zdá, že představitelé obou velmocí k sobě mají blízko, situace je zcela jiná. Rusko v pátek oznámilo, že jejich první hypersonická zbraň s názvem Avangard je plně funkční. Stalo se tak první a zatím jedinou zemí, která takovou zbraň vlastní, informuje portál Futurism.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimíra Putina, že první hypersonická raketa s názvem Avangard vstoupila do bojové pohotovosti. Putin tuto událost označil jako technologický průlom srovnatelný s uvedením prvního satelitu v roce 1957. Putin zbraňový systém poprvé zmínil již začátkem roku 2018.

Tehdy poznamenal, že raketa Avangard bude na cestě k cíli schopná manévrovat tak, aby jakákoliv současná protiraketová obrana byla proti ní úplně bezmocná. Po vystřelení bude prý raketa směřovat k cíli jako meteorit či nezastavitelná ohnivá koule, píše portál s odvoláním na agenturu AP.

en.kremlin.ru

Putin také dodal, že Avangard je navržen, aby odolal teplotám až do 2 000 ° C. S touto teplotou se totiž raketa setká při vysoké nadzvukové rychlosti během přeletu atmosférou. Dosáhne i 27krát větší rychlost, než jakou má zvuk, což znamená, že vzdálenost mezi Moskvou a New Yorkem proletí přibližně za 15 minut. Avangard je schopen nést jadernou hlavici o síle 2 megatun.

Rusko je v současnosti jedinou zemí, která disponuje hypersonickou zbraní. Prezident Vladimír Putin zdůraznil, že po letech dohánění amerického pokroku jsou historicky poprvé s vývojem zbraní napřed. V prosinci minulého roku byl Avangard poprvé vypuštěn z raketové základny Dombarovskij na jihu pohoří Ural a úspěšně zasáhl cvičný terč na Kamčatce, která je od něj vzdálena 6 000 kilometrů.

 

Pentagon v posledních letech také pracoval na vývoji hypersonických zbraní. Americký ministr obrany Mark Esper v srpnu vyjádřil své přesvědčení o tom, že jejich sestrojení je otázkou několika let. Pro budoucnost lidstva na Zemi je však znepokojivá zpráva, kterou do detailů ozřejmili v oficiální tiskové zprávě. Pokud by měly obě největší země světa zbraně, proti kterým se ani sami nevědí bránit, může nám hrozit další období nejistoty podobné „Studené válce“. Analýzu hypersonické) rakety Avangard si můžeš prohlédnout ve videu výše.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )