Foto: TASR/AP

V umění má každý nárok na svobodné vyjádření své kreativity.

I v této oblasti však platí jistá pravidla a jsou stanoveny hranice, které by se překračovat neměly. Na to však nedbala kanadská ropná společnost, která se rozhodla probrat a šířit hrozivý design. Mladou aktivistku Gretu Thunbergovou na ní vyobrazili mimořádně krutým způsobem.

Krádeže jsou běžné i v umění

Krádeže nejsou ničím neobvyklým ani v umění, v tomto případě však jde o mnohem závažnější problém, jako krádež. Jak informuje portál Unilad, zaměstnanci kanadské společnosti zaměřené na těžbu ropy, X- site Energy Services, se bavili na obrázku, na kterém je vyobrazena dívka s copy. Na obrázku je možné vidět, že copánky někdo drží jako otěže a vyobrazená dívka by podle všeho měla být mladá aktivistka Greta Thunbergová.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa WordNews (@wordnews_it),

Původním autorem nákresu je umělec, který je na Instagramu známý pod jménem Canallaggtattoo. Ten je z počinu kanadské společnosti znechucený a říká, že když vytvářel původní návrh nálepky, nikdy by ho nenapadlo, že jeho umění bude spojováno s něčím tak nechutným, jako je sexuální zneužití aktivistky. Německý umělec, vlastním jménem Gabriel Canalla se prostřednictvím svého Instagramu vyjádřil, že jednoznačně jde o krádež, protože sám by nikdy nevytvořil umění s tak dehonestujícím záměrem.

Autor původního designu se brání

Canalla design původně vytvořil jako nálepku, z níž se později mělo stát tetování. Kanadská ropná společnost si však design bez povolení přebrala a rozhodla se ho interpretovat vlastním způsobem. Pro kanadskou společnost X- site Energy Services v minulosti vytvářela návrhy společnost Velocity Graphics, od návrhu, který má vyobrazovat Gretu Thunbergovou, se však distancuje.

Do vyšetřování případu se pustila už i kanadská policie, ta se však pro Huff Post vyjádřila, že nejde o dětskou pornografii a obrázek nesplňuje podmínky pro to, aby bylo jeho šíření považováno za trestný čin. Samozřejmě, k případu se vyjádřilo i vedení X- site Energy Services. Pro City News Edmonton se vyjádřil generální ředitel, Doug Sparrow, který říká, že společnost se prozatím rozhodla přerušit jakoukoliv aktivitu na sociálních sítích, rázně však odmítá, že by se společnost nebo kterýkoliv zaměstnanec podílel na tvorbě designu nálepky.

K designu se vyjádřila i samotná aktivistka, která prostřednictvím Twitteru napsala, že jde o očividný projev zoufalství. I když se zdá, že 17 letá Greta si z nálepky těžkou hlavu nedělá, mnoho jejích fanoušků je znechucených. Lidé jsou pobouřeni a žádají, aby byl člověk zodpovědný za spojování designu s Gretou Thunbergovou patřičně potrestán.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )