kremlin.ru

Microsoft ukončil oficiální podporu pro starý Windows XP ještě před 5 lety, přesto se stále najdou lidé, kteří ho využívají.

Mezi ně však podle nových odhalení patří i ruský prezident. Vladimíra Putina totiž zachytil objektiv fotoaparátu za pracovním stolem, kde byl na obrazovce monitoru odhalen Windows XP, informuje The Guardian.

Více uživatelům operačních systémů od Microsoftu se může obtížněji zvykat na novější verze Windows, a tak raději zůstanou u staršího softwaru. To však představuje velké bezpečnostní riziko, protože systém bez podpory již nedostává bezpečnostní záplaty a uživatel je vystaven mnohým hrozbám, které mohou napáchat nemalé škody. Na bezpečnost zřejmě zapomíná i Vladimír Putin, který je podle oficiálních fotografií stále věrný Windows XP.

Ruský prezident stále věří zastaralému systému od Microsoftu

Záběry odhalily tento systém v kanceláři prezidenta, ale i na počítači v Putinové rezidenci Novo-Ogaryovo nedaleko Moskvy. Na obou pracovních plochách počítačů je přitom jako pozadí nastavený pohled na Kreml. Prezidenta na fotografiích usvědčila z používání Windows XP nezaměnitelná modrá hlavní lišta systému. Má jít o důkaz, že Putin tento starý systém využívá i po letech od ukončení jeho podpory.

kremlin.ru

Připomeňme jen, že Microsoft poprvé představil Windows XP ještě v roce 2001. Kvůli jeho popularitě se stal jedním z nejznámějších systémů po celém světě, dokud v roce 2014 neskončila jeho podpora, informuje Daily Mail. Windows XP má být přitom podle dokumentů ruského ministerstva obrany posledním systémem, který dostal zelenou pro využití v oficiálních vládních počítačích. Přestože úřady využívají i Windows 10, systém dostal povolení pouze pro využití v zařízeních, které neobsahují tajné dokumenty.

kremlin.ru

Rusko tak má zavedené přísné podmínky při využívání zahraničního softwaru. Regulační orgány dokonce neměly Putinovi povolit upgrade na zmíněný Windows 10, informuje Open Media. To, že v pozadí na fotografiích se nachází skutečně Windows XP, potvrdil Mikhail Klimaryov, vedoucí sdružení pro ochranu nezávislého ruského internetu. Právě v této oblasti se snaží Rusko získat stále větší kontrolu a podle nedávných zpráv již pracuje například na náhradě populární Wikipedie.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )