Foto: TBEC Review [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

V posledním období hospitalizovali v USA desítky pacientů s respiračními problémy spojenými s e-cigaretami.

Americké nemocnice v posledním období zaznamenali zvýšený počet pacientů, kteří měli dýchací problémy spojené s užíváním e-cigaret. Problému se chytili média zejména poté, kdy dva lidé na tyto komplikace zemřeli. Vědci ale možná zjistili, co způsobilo jejich úmrtí. Informaci přinesl Washington Post.

Pro správnost je ale třeba uvést, že nešlo o klasické nikotinové e-cigarety, s jakými se můžete setkat i u nás, ale o e-cigarety při kterých se užívalo THC, což je aktivní složka marihuany. Tu si konzumenti zakoupili v tekutém stavu a inhaloval pomocí e-cigarety.

Odborníci z úřadu pro kontrolu potravin a léčiv proto začali analyzovat vzorky a ve všech našli chemickou látku acetát vitaminu E. Ten sám o sobě není škodlivý, právě naopak. Zde jde ale o formu, jakou se užívá. Vitamín E se přirozeně vyskytuje v řepkovém či slunečnicovém oleji, v různých semenech a využívá se i v kosmetice.

foto: Pixabay.com

Nicméně, to co patří do žaludku, zjevně nepatří do plic. Při inhalaci se tekutina nahřívá nad bod varu a vzniká pára. Ta proniká pak do plic, kde se ochlazuje a mění se opět na kapalné skupenství. Vitamín E v této podobě je něco jako olej, který pak pokryje plíce. A to může vyvolávat podráždění, dušnost, kašel a bolest na hrudi.

Vyšetřování je složité, protože odborníci nevědí, co mají hledat. No ve vzorcích našli právě acetát vitamínu E a tak je nejpravděpodobnější, že za vznikem komplikací stojí právě on. Zároveň uvedli, že nenašli nic podezřelého ve vzorcích s obsahem nikotinu.

Foto: pxhere.com

Nemocných pacientů přibývá každý týden. Dosud bylo hlášeno 215 případů, ale může být jejich mnohem více. Odborníci stále testují nové vzorky a pátrají i po jiných látkách, které by mohly způsobit zdravotní problémy. Prozatím ale konzumentům doporučují vyhnout se produktům, které obsahují vitamin E.

Profesorka chemie Michelle Francl z Bryn Mawr College řekla, že acetát vitamínu E je v podstatě mastnota. „Když se dostane do plic, ty jsou zevnitř celé zamaštěné“. Narozdíl od trávicího traktu, plíce nejsou stavěné na to, aby se vyrovnávaly s takovou zátěží. „Plíce jsou navrženy pro výměnu molekul plynů, ne na to, aby byly vystavovány jiným chemikáliím,“ řekla.

0
Uložit článek
Komentovat ( 0 )